Muhasebe meslek mensuplarında iş yaşamı kalitesi ve işten ayrılma niyeti ilişkisi
The relationship between quality of work life and turnover intention of accounting professioanals
- Tez No: 477444
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı muhasebe meslek mensubu çalışanlarının işten ayrılma kararları ile ilişkili olabilecek faktörleri belirlemektir. Çalışmaya Gaziantep ilinden 151 muhasebe meslek mensubu çalışanı katılmıştır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler, faktör analizi ve regresyon analizi teknikleri ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda; amirin davranışları, ücret ve imkânlar, ve iş-hayat dengesi değişkenlerinin işten ayrılma niyetini negatif olarak etkilediği tespit edilmiştir. İşin özellikleri değişkeninin ise işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the factors that may be associated with the turnover intentions of accounting professionals. 151 accounting professionals from Gaziantep participated in the study. Survey method was used for the collection of data. The obtained data were analyzed by factor analysis and regression analysis techniques. As a result of the analyses; it was found that supervisor behaviors, pay and benefits, and work-life balance negatively affect turnover intention; however, job characteristics doesn't have a significant effect on turnover intention.