Küçük sanayi işletmelerinde insan kaynakları temini sorunu: Kırıkkale küçük Sanayi Sitesi'nde ampirik bir çalışma
Supply of human resources in small industry enterprises: A restoration of the earthquake in the Kırıkkale small industry sites
  1. Tez No: 477482
  2. Yazar: ÇAĞLAR KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İşletmenin en önemli ihtiyaçlarından birisi, işletmeye yön veren ve hatta işletmeyi başarıya götüren en önemli öğe insan gücüdür. Çağımızın artan rekabet ortamında insana verilen önemin artmasıyla birlikte insan kaynakları yönteminin önemi de anlaşılmaya başlamıştır. Bu nedenle işletmeye ve işin yapısına uygun işgöreni seçmek ve seçilenler arasında en yararlı olanların tespit edilmesi, İnsan kaynaklarının en iyi şekilde kullanılmasını amaç edinmiştir. Böylece doğruluğu kanıtlanmış bu fonksiyonlar işveren, şirket ve işgören açısından üstün performansa ulaşılmasında önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale'de yoğun iş ortamında, personel temin ve seçme sürecinde kullanılan yöntem ve yeteneklerin ne derecede kullanımlarına ilişkin bilgi, düşünce ve tutumlarını ortaya koyarak, önerilerde bulunmayı amaçlamaktır. Çalışma 4 ana bölüm halinde araştırılmış olup; giriş bölümünde İnsan kaynakları yönetimi geniş ölçüde literatür taraması yapılarak açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci kısmında; Kİ'in özellikleri, Kİ'in tanımları ve Kİ'in tarihinden bahsedilmiştir. Üçüncü Kısımda; İKP'ı, Personel alım sistemi, Motivasyon ve ödüllendirme, Ücret sistemi ve Fazla mesai incelenerek konu hakkında bahsedilmiştir. Dördüncü Kısımda; Araştırma yönteminden bahsedilmiş olup, SPSS istatistik programı yardımıyla, frekans, T-testi, korelasyon ve anova analizleri yapılarak incelenmiştir
Özet (Çeviri)
One of the most important needs of the business is the human power that guides the business and even leads to its success. In today's competitive environment, by the increasing value of human being the importance of human resorce management is understood. Therefore, it is important for the business to choose the most suitable emplooyees for its work. Thus, it is aimed to use human resources in the best possible way. The purpose of this study is to determine the knowledge, thoughts and attitudes of the methods and skills used in the process of procuring and selecting staff in the intensive business environment in Kırıkkale. For that reason, this study contains four main chapters: in the first one; human resources management has been tried to be explained by literature review. In the second chapter; The characteristics, definitions and history of SMEs are mentioned. In the third chapter; human resources planning, personnel procurement process, motivation and rewarding, wage system and overtime were discussed. In the last chapter the method on searching of this study is declared, Kolmoganov-Smirnov, Mann Whitney U-test, Kruskal Wallis H-test analyzes were performed with SPSS statistical program