İcra Hukukunda yetki
Authorization at Enforcement Law
- Tez No: 477484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA AKYOL ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yetki, bir davaya coğrafi bakımdan hangi yerdeki görevli mahkeme tarafından bakılacağını belirler. Türk hukukunda bir davaya hangi yer mahkemesinin bakacağı, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda yer alan yetki kurallarına göre belirlenmektedir. Hukuk Muhakemeleri Kanunu da yeni bazı yetki kuralları ihdas ederken bazı yetki kurallarını da mülga etmekle birlikte, yetkiye ilişkin birçok yenilik getirmiştir. İcra hukukundaki yetki kuralları İcra ve İflas Kanunu'nda özel olarak düzenlenmemiş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na atıf yapmakla yetinilmiştir. Bu nedenle Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndaki yetki kuralları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bir takipte hangi icra dairesinin yetkili olacağı, icra mahkemesinde görülecek işlemlerin hangi yerdeki icra mahkemesinden isteneceği, icra hukukuna ilişkin davaların hangi yerdeki mahkeme tarafından görüleceği uygulama ve öğreti dikkate alınarak incelenmiştir. Bu çalışmada, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'ndaki yetki kuralları olmak üzere, takip hukukuna ilişkin yetki kuralları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Authorization determines which the court in charge of a particular case will look at a case from a geographical point of view. Which the court will look at a case in a Turkish law is determined by the authorization rules at Code of Civil Procedure. Code of Civil Procedure creates some new authorization rules and also abrogates some authorization rules so it brings lots of changes related to the authorization. The rules of authorization in enforcement law are not specifically regulated in the Enforcement and Bankruptcy Code, but only done with attributed to Code of Civil Procedure. Therefore; the rules of the authorization have been examined in detail. In a case; some issues like which execution room will be authorized, where the execution proceedings at the execution court will be requested from, in which court the cases of the executive law are to be handled has been examined in terms of practice and teaching. This study aims to examine the authorization rules at Code of Civil Procedure and the authorization related to code for quashing.