İş ahlakı uygulamaları üzerine kavramsal bir çalışma
A conceptual study on business ethics practices
- Tez No: 477485
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ahlak kavramının iş yaşamındaki önemi günümüzde daha çok anlaşılmıştır. Şu bir gerçektir ki işletmeler varoluş nedeni olan ürün ve hizmet üretimi faaliyetlerini yerine getirirken ahlak kurallarına uygun davranmalıdır. Ekonomi ve iş dünyasında, işin doğru yapılmasıyla ilgili olan adalet, hakkaniyet, dürüstlük, erdem, etik gibi önemli kavramlar iş ahlakının çerçevesi içine girmekte, bu da iş ahlakı konusunu incelenmeye değer önemli bir konu haline getirmektedir. İş ahlakı anlayışındaki bozulmalar nedeniyle ortaya çıkan sonuçlar hukuksal ekonomik, politik düzeni etkilemektedir. İşte bu çerçevede iş ahlakının ortaya çıkış koşulları ve sonuçlarının işletme, ekonomik hayat ve toplum üzerinde önemli etkilere sahip olması nedeniyle çalışmada bu konuya yer verilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde ahlak kavramının temelini oluşturan değer, düşünce, tutum, davranış kavramları açıklanmıştır; ahlak kavramına ve ahlakla yakından ilgili olan etik, erdem, adalet, dürüstlük, hakkaniyet, din, hukuk, kültür konularına yer verilmiştir. Daha sonra ahlakla ilgili teleolojik ve deontolojik yaklaşımlar incelenmiştir. İkinci bölümde ise, iş ahlakı kavramı, iş ahlakının tarih içindeki gelişim seyri, örgüt yapılanması içerisinde iş ahlakının yansıması ele alınmıştır. Ayrıca; işletmelerde ahlak dışı olarak değerlendirilen davranışlardan adil davranmama ve ayrımcılık, mobbing konuları anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The prominence in the business life of the concept of morality is now understood more. Businesses should act in accordance with the rules of ethics while performing the activities of product and service production which is the reason of existence. Important concepts such as justice, equity, honesty, virtue, and ethics are involved in business ethics in the economy and business world, which makes business ethics an important issue worth investigating. The consequences of corruption in the understanding of business ethics affect the legal economic, political order. Because the conditions and consequences of the emergence of business ethics have significant effects on business, economic life and society. In the first part of the study, the concepts of value, thought, attitude and behavior which are the basis of morality concept are explained; Ethics, virtue, justice, honesty, equity, religion, law and culture, which are closely related to morality and morality. Later, teleological and deontological approaches to morality were examined. In the second part, the concept of business ethics, the progress of business ethics in history, the reflection of business ethics within organizational structure. Also; Discrimination and mobbing are explained in terms of unfair behavior in enterprises.