İnternet suçlarının kişisel hak ve özgürlüklere etkisi
The effect of the internet crimes on personal rights and freedoms
  1. Tez No: 477511
  2. Yazar: ERHAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Hızlı bir şekilde gelişen teknoloji özellikle de bilişim teknolojileri her geçen gün yaşamın içinde daha fazla yer almaktadır. Sınırları ortadan kaldıran ve iletişim çağının kapısını aralayan bilişim sistemlerinin ve internetin karşısında hiçbir şekilde durulamamaktadır. Getirdiği birçok yararların yanı sıra bu sistemler ayni hızla gelişen bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Tüm bu olumsuzluklar içerisinde internet suçları belki de en önemli yeri tutmaktadır. Tez kapsamında özellikle günümüzün internet ve bilgi çağında giderek artan internet ve internet suçlarının kişisel hak ve özgürlüklere ve kişilik hakkının dokunulmazlığına ne ölçüde zarar verdiği incelenecek, internet suçlarının neden kamu hukuku kapsamında değerlendirilmeleri gerektiğine ışık tutulacaktır. Bu tezde günümüzde iyice artan internet suçlarına zemin hazırlayan faktörlerin, suçun gelişiminin ve bağlı olduğu faktörlerin, internet suçlarının kişisel hak ve özgürlüklere nasıl sekte vurduğunun ve bu ve benzeri suçların neden kamusal kapsamda değerlendirilmeleri gerektiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Dört bölümden oluşan çalışmada internet suçlarında sıklıkla uygulanan yöntemler açıklanmakta, suçlu ve mağdur profillerine değinilerek bilişim suçlarının nasıl kolay ve hızlı bir şekilde işlenebileceği anlatılmaktadır. Ayrıca; bilgisayar, bilişim sistemleri ve internet kavramları ve bu suçlar ile mücadele amaçlı yapılan yasal düzenlemeler yer almaktadır. Tezin son bölümünde internet suçlarının mağduru olan insanlarla güncel ve arşiv bilgilerinden yola çıkılarak, anlatımsal söylev analizi metodu ve metafor analizi yöntemleri kullanılmıştır. Karşılaştırmalı istatistik yöntemi kullanılarak geçmişten günümüze internet suçlarının artış oranı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly developing technology, in particular information technology is getting more and more involved every day. There is nothing to face with information system and internet which remove the limits and open the door of the communication age. In addition to the many benefits, these systems bring with developing negatives with it. Internet crimes have perhaps the most important place within all these negatives. Within the scope of the thesis, it will be investigated how much internet and internet crimes which are increasing in today's internet and information era damages personal rights and freedoms and impunity of personality rights, and why internet crimes should be evaluated under public law. In this thesis, it is aimed to investigate the factors that make up the ground for internet crimes, crime development and related factors, how internet crimes have crashed against personal rights and freedoms and why these and similar crimes should be evaluated in public context. In the study that consists of four parts describe methods that are frequently applied in internet crimes, and how criminal offenses can be handled easily and quickly by referring to criminal and victim profiles. Moreover, the study involves computer, information systems, internet concepts and legal regulations that designed to combat these crimes. In the last part of the thesis, narrative discourse analysis method and metaphor analysis methods are used with the help of internet crime that is taken from the current and archive information with the victims. The comparative statistical method was used to examine the rate of increase of past internet crimes.