Şekerpancarı yaprağının berin madde içerikleri üzerine araştırmalar
- Tez No: 50773
- Danışmanlar: PROF.DR. ASIM KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmada şekerpancarı yaprağının besin madde içerikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sırasında her bir üretici tarlasının pancar kök verimi, pancar yaprak verimi ve kök-yaprak oranı ile ilgili bulgular da elde edilmiştir. Bu amaçla çalışmalar Ankara Bölgesinin Polatlı-Kıranharmanı köyündeki 5 ayrı çiftçinin pancar alanlarında gerçeMeştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda, kök miktarlarına ait değerler (adet/da) bakımından işletmeler ve hasat zamanlan arasında fark bulunmamıştır. Kök verimi değerleri (kg/da) bakımından ise, işletmeler ve hasat zamanına bağlı olarak meydana gelen değişimin önemli olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde yaprak verimi bakımından işletmeler ve hasat zamanlan arasında meydana gelen değişimler incelenmiş ve bu farklılıklar önemli bulunmuştur. Şekerpancan yapraklarının ham besin madde içerikleri değerleri bakımından ise işletmeler arasında önemli bir variyasyonun meydana gelmediği ortaya konmuştur. ABSTRACT /eeo/ value of the sugar beat Leaves is tried to be implemented in tihs study. Within the frame work of this study, All the works have been done in Polath- Kıranharmanı Village (Ankara Region). During the research; results about the sugar beat root ij/e/tJ. Sugar beat leaf w e/J and root/leaf ratio are obtained in each producing form.
Özet (Çeviri)
KISA ÖZET Bu çalışmada şekerpancarı yaprağının besin madde içerikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma sırasında her bir üretici tarlasının pancar kök verimi, pancar yaprak verimi ve kök-yaprak oranı ile ilgili bulgular da elde edilmiştir. Bu amaçla çalışmalar Ankara Bölgesinin Polatlı-Kıranharmanı köyündeki 5 ayrı çiftçinin pancar alanlarında gerçeMeştirilmiştir. Çalışmalar sonucunda, kök miktarlarına ait değerler (adet/da) bakımından işletmeler ve hasat zamanlan arasında fark bulunmamıştır. Kök verimi değerleri (kg/da) bakımından ise, işletmeler ve hasat zamanına bağlı olarak meydana gelen değişimin önemli olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde yaprak verimi bakımından işletmeler ve hasat zamanlan arasında meydana gelen değişimler incelenmiş ve bu farklılıklar önemli bulunmuştur. Şekerpancan yapraklarının ham besin madde içerikleri değerleri bakımından ise işletmeler arasında önemli bir variyasyonun meydana gelmediği ortaya konmuştur. ABSTRACT /eeo/ value of the sugar beat Leaves is tried to be implemented in tihs study. Within the frame work of this study, All the works have been done in Polath- Kıranharmanı Village (Ankara Region). During the research; results about the sugar beat root ij/e/tJ. Sugar beat leaf w e/J and root/leaf ratio are obtained in each producing form.After the studies terminated, no differences are found for the values of the root amounts (quantity/da) and the Enterprises. Root Efficiency (kg/da) values are found to be important as for as the Enterprises and harvesting periods are concerned. Within the same frame work; The variations between the harvesting periods and the Enterprises are checked for leaf Efficiency and found to be of great importance. As for as the raw food value of sugar beat leaves are concerned; no significant variation has been detected among the Enterprises.