Geotechnical investigation of reclaimed asphalt pavement and xanthan gum treated silty sand
Geri kazanılmış asfalt kaplama ve ksantan sakızı ile işlenmiş siltli kumun geoteknik incelenmesi
  1. Tez No: 857471
  2. Yazar: HALİL BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FIRAT ÇABALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, geri dönüştürülmüş inşaat atığı malzemenin ve çevre dostu bir biyopolimerin yerel toprağın stabilizasyonu üzerindeki etkisini kapsamlı bir şekilde araştırmaktadır. Laboratuvar tabanlı deneysel program, 0, 7, 28 ve 56 gün kürleme periyotlarında, %10 geri kazanılmış asfalt kaplama (RAP) ve Ksantan gam (XG) konsantrasyonları (toplam kuru ağırlığa göre sırasıyla %0, %0.5, %1 ve %3) ile işlenmiş siltli kum (SM) zeminine odaklanmıştır. Sonuçlar, toprak özellikleri üzerinde belirgin etkiler göstermektedir: RAP likit limiti, plastik limit ve optimum su muhtevasını (OMC) azaltırken maksimum kuru yoğunluğu (MDD) artırmıştır. Tam tersine, XG bu parametreleri yükseltmiş ve MDD'yi azaltmıştır. 7 gün süreyle iyileşmiş örneklerde, %10 RAP eklenmesi, basınç dayanımını önemli ölçüde artırmıştır. İşlenmemiş toprak için başlangıç dayanımı olan 2983 kPa, RAP eklemesi ile 3464.9 kPa'ya yükselmiştir. %0.5, %1 ve %3 XG ile gözlemlenen aşamalı değişiklikler, sırasıyla 4754.9 kPa, 6189.6 kPa ve 7999.1 kPa basınç dayanımlarında sonuçlanmıştır. Dayanım üzerindeki iyileşme etkileri kısmen pozitif olup, 28 günle zirveye çıkmaktadır. Biyopolimer, kayma dayanımını olumlu yönde etkilemiş ancak konsolidasyon ve California taşıma kapasitesi testlerinde çelişkili bir sonuç göstermiş, konsolidasyonu artırırken taşıma kapasitesini azaltmıştır. Özetle, bu çalışma, XG'nin toprak davranışı üzerindeki çok yönlü etkilerini vurgulayarak, XG ve su arasındaki karmaşık etkileşimin nüanslı bir şekilde keşfi için bir ihtiyacı vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis conducts a comprehensive investigation into the impact of recycled waste construction material and an eco-friendly biopolymer on the stabilization of local soil. The laboratory-based experimental program focused on silty sand (SM) soil treated with 10% reclaimed asphalt pavement (RAP) and Xanthan gum (XG) concentrations (0%, 0.5%, 1%, and 3% by total dry weight) across curing periods of 0, 7, 28, and 56 days. Results indicate distinct effects on soil properties: RAP reduced liquid limit, plastic limit, and optimum water content (OMC) while increasing maximum dry density (MDD). Conversely, XG elevated these parameters and decreased MDD. In 7-day cured specimens, the inclusion of 10% reclaimed asphalt pavement (RAP) significantly enhanced compressive strength. The initial strength of 2983 kPa for the clean soil rose to 3464.9 kPa with the addition of RAP. Incremental changes were observed at rates of 0.5%, 1%, and 3% XG, resulting in compressive strengths of 4754.9 kPa, 6189.6 kPa, and 7999.1 kPa, respectively. Curing effects on strength were partially positive, peaking at 28 days. The biopolymer positively influenced shear strength but exhibited a paradoxical outcome in consolidation and California bearing capacity tests, increasing consolidation while decreasing bearing capacity. In summary, this study highlights the multifaceted effects of XG on soil behaviour, emphasizing the need for a nuanced exploration of the intricate interplay between XG and water in soil systems.