Broyler rasyonları için bazı fosfat kaynaklarının biolojik değerliliğinin araştırılması
Research on biological value of some phosphates sources for broiler rations
  1. Tez No: 47773
  2. Yazar: GÖKALP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Y. YÜCELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada farklı fosfat kaynakları biyolojik değerlerinin saptanması için broyler rasyonlarında kullanılmıştır. Günlük yaşta ve karışık cinsiyette 432 adet Ross PM3 broyler civcivinin kullanıldığı deneme 6 hafta sürmüştür. Deneme 3*3 faktöriyel deney düzenine göre tesadüf blokları tertibinde düzenlenmiştir. Mısır-soya bazal diyetinin kullanıldığı rasyonlar izokalorik ve izonitrojenik olarak hazırlanmış, 0-3 haftalık dönemde başlatma, 3-6 haftalık dönemde de bitirme yemleri verilmiştir. Dikalsiyum fosfatın referans (standart) olarak alındığı denemede 3 fosfat kaynağı: Dikalsiyum fosfat (D.C.P.), Trikalsiyum fosfat (T.C.P.) ve Diamonyum fosfat (D.A.P.), 3 farklı düzeyde rasyona ek inorganik fosfor sağlayacak şekilde kullanılmıştır. 0-3 Haftalık dönemde rasyona ilave edilen inorganik fosfor düzeyleri %0.24, %0.34, %0.44, 3-6 haftalık dönemde de %0.19, %0.29 ve %0.39 olarak saptanmıştır. Araştırma sonunda canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, tibia külü, tibia fosforu ve biyolojik değerlilik kriterleri incelenmiştir. Buna göre denemenin 1. haftasında söz konusu kriterler bakımından fark çıkmazken, 2. haftadan itibaren canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme bakımından genel olarak fosfatların yüksek dozlarında sonuçlar düşük dozlara göre daha iyi çıkmıştır. Ancak T.C.P. ve D.A.P.'ın yüksek dozlarında mortalite artma eğilimi göstermiştir. Tibia fosforu bakımından D.A.P. grubu diğer gruplardan önemli sayılacak derecede düşük bulunmuştur. P0.05. D.C.P., T.C.P. ve D.A.P. 'in kullanıldığı gruplarda tibia külü sırasıyla %55.17, %55.60, %54.89 olarak saptanmış, biyolojik değerler de sırasıyla 100, 100.48 ve 100.31 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Fosfatlar, Fosfor, Biyolojik değer, Broiler, Tibia külü.
Özet (Çeviri)
In this research different phosphate sources were used in broiler rations to determine the biological value of phosphates. Day old and different sex 432 Ross PM3 broiler chicks were used in the trial which lasted 6 weeks. Trial was planned as 3*3 factorial randomized block design. The rations which contain corn-soybean meal basal diet were prepared isocaloric and isonitrogenic. In the 0-3 weeks starter feed and 3-6 weeks finisher feeds were given. The trial in which Dicalcium posphate is used as a reference standart, 3 phosphate sources: Dicalcium phosphate (D.C.P.), Tricalcium phosphate (T.C.P.) and Diammonium phosphate (D.A.P.) were used to add inorganic phosphorus in 3 levels to the rations. In the starter period inorganic phosphorus levels were 0.24, 0.34, 0.44% and in the finisher period inorganic phosphorus levels were 0.19, 0.29, 0.39%. At the end of the trial live weights, live weight gains, feed/gain ratio, tibia ash, tibia phosphorus content and relative biological value of phosphates were evaluated. As a result in the first week, there were no differences between three phosphate sources. As from 2. week in respect to live weight, live weight gain and feed/gain ratio in the high phosphate levels the results generally were better than lower phosphate dose. But at the high level of T.C.P. and D.A.P. the mortality increased. In the group of D.A.P. tibia phosphorus was significantly lower than the others' P0.05. In the groups of D.C.P., T.C.P. and D.A.P. tibia ash were 55.17, 55.60, 54.89% and also relative biological value of phosphates were faun d as 100, 100.48 and 100.31 respectively. KEY WORDS: Phophates, Phosphorus, Biological value, Broiler, Tibia ash. 11