Karkamış (Gaziantep) bölgesi filamentli alglerin ekolojik özellikleri ve biyomarkır potansiyelleri
To investigate biomarker potentials and ecological properties of filamentous algae in Karkamış (Gaziantep) region
- Tez No: 477846
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep ilinin Güneydoğu bölümündeki farklı sucul ekosistemlerde Kasım 2012-Aralık 2014 tarihleri arasında alg türleri ile çevresel değişkenler arasındaki ilişkiler, ekolojik istekleri ve filamentli alglerin biyomarkır potansiyeleri çok yönlü istatistiksel teknikler kullanılarak araştırılmıştır. Filamentli alg türlerinin biyokimyasal içerikleri ile ekolojik değişkenler arasındaki ilişki belirlenmiştir. Çalışma alanında Cladophora, Spirogyra, Ulothrix, Oedogonium ve Zygnema cinslerine ait filamentli alg türleri kaydedilmiştir. Sonuç olarak her alg türünün kendine özgü bir biyokimyasal içeriği olup değişen çevre koşullarına farklı biyokimyasal cevap verdiği görülmüştür. Filamentli alg yapısındaki önemli derecedeki MDA, H2O2, tiyol grubu, toplam fenolik bileşikler ve prolin artışı ile birlikte kloroz fenomeni gibi önemli stratejik biyokimyasal olaylar çevresel faktörlerin sebep olduğu oksidatif stresin etkilerinin azaltılmasında önemli biyomarkırları işaret ettiği görülmüştür. Farklı çevresel koşullar ve değişimler filamentli alg türlerinin FTIR bantlarında değişimlere neden olmuştur. Çalışma bölgesinden 241 alg taksonu tanımlanmıştır. Örnekleme istasyonlarında Bacillariophyceae sınıfına ait türler baskın grubu oluşturmuştur. Çevresel değişkenler alg türlerinin dağılışı ve tür kompozisyonunda önemli rol oynamıştır. Kanonik Uyum Analizi (CCA)'nde çevresel faktörler ile türler arasında yüksek ilişki görülmüştür. Yüksek töleranslı türler CCA ordinasyonunun merkezinde toplanmıştır. Ağırlıklı ortalama regresyonuna göre çoğu alg türü farklı çevresel koşullar için kendine özgün ekolojik tercihler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to (i) explore biochemical response of filamentous algae and (ii) evaluate relationships between algae species and environmental variables the ecological preferences of species in different water bodies from November 2012 to December 2014, using multivariate approach in the southeast of Gaziantep. The relationship between biochemical contents of filamentous algae species and ecological variables has been determined. In the studied area, Cladophora, Spirogyra, Ulothrix, Oedogonium, and Zygnema filamentous algae of the species had been recorded. As a result, it was observed that each algal species for changing of environmental conditions and different biochemical content gave different specific answer. Significant increase in malondialdehyde (MDA), H2O2, total thiol group, total phenolic compounds, and proline productions by filamentous algae and chlorosis phenomenon seemed to be an important strategy for alleviating environmental factors-induced oxidative stress as biomarkers. A total of 241 algal taxa were identified. Canonical Correspondence Analysis (CCA) exhibited a high correlation between environmental factors and species. Highly tolerant species were collected at the center of the CCA ordination. According to weighted average regression, most algal species showed their unique ecological preferences for different environmental conditions.