İslahiye-Nurdağı (Gaziantep) bölgesi filamentli alglerin ekolojik özellikleri ve biyomarkır potansiyelleri
To investigate biomarker potentials and ecologi̇cal properties of filamentous algae in İslahi̇ye-Nurdaği (Gazi̇antep) regi̇on
  1. Tez No: 477845
  2. Yazar: EMİNE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER ÇELEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Literatürde tatlı su ekosistemlerindeki filamentli alglerin biokimyasal yanıtlarıyla ilgili herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma çoklu yaklaşım kullanılarak (i) filamentli alglerin biyokimyasal yanıtlarını araştırmak (ii) Kasım 2012 Aralık 2014 tarihleri arasında Gaziantep'in batısındaki farklı sucul kaynaklara ait türlerin ekolojik tercihlerini, çevresel değişkenleri ve alg türleri arasındaki ilişkilerini değerlendirmek için planlanmıştır. Ayrıca, su örneklerinin kimyasal değişkenleri ve filamentli alglerin biyokimyasal bileşenleri ölçülmüştür. Çoklu analizler ağır metallerin, besin tuzlarının ve su sertliğinin geçici ve kalıcı başarılarını ve biyokimyasal bileşenleri kontrol eden önemli değişkenler olduğunu göstermiştir. Filamentli algler ve chlorosis olayıyla biyomarkırlar olarak MDA, H2O2, toplam tiyol grubu, toplam fenol bileşikleri ve prolin ürünlerindeki artış önemli çevresel faktörlerin göstergesi ve oksidatif stresin azaltılması için bir yol olarak görülmektedir. Çoğunluğu Bacillariophyceae grubuna ait, toplam 287 alg türü teşhis edilmiştir. İlk iki CCA ekseni epilitik alg ve çevresel değişkenler arasında %97,9 korelasyon göstermiş olup ortalama tür kümülatif varyansının %15,7'sini açıklamıştır. Ağırlıklı ortalama regresyonuna göre, çoğu alg türleri farklı çevresel şartlar için benzersiz ekolojik seçimler göstermiştir, fakat özellikle kozmopolit özelliklere sahip alg taksonlarının nispeten yüksek toleransı ve geniş optimum aralıkları olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
To the best of our knowledge, any study about biochemical response of filamentous algae in the complex freshwater ecosystems has not been found in the literature. This study was designed to (i) explore biochemical response of filamentous algae and (ii) evaluate relationships between algae species and environmental variables the ecological preferences of species in different water bodies from November 2012 to December 2014, using multivariate approach in the West of Gaziantep. Multivariate analyses showed that heavy metals, nutrients, and water hardness were found as the important variables governing the temporal and spatial succession and biochemical compounds. Significant increase in MDA, H2O2, total thiol group, total phenolic compounds, and proline productions by filamentous algae and chlorosis phenomenon seemed to be an important strategy for alleviating environmental factors-induced oxidative stress as biomarkers. A total of 287 algal taxa were identified, most of them belong to Bacillariophyceae. The first two axes of CCA indicated 97.9 % of the correlation between epilithic algae and environmental variables and explained 15.7 % of cumulative variance of species data. According to the weighted average regression, most algae species showed unique ecological preferences for different environmental conditions, but especially commonly recorded algae taxa with cosmopolitan characteristics had relatively high tolerance and broad optimum ranges.