Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde makina sistemlerinin optimizasyonu
- Tez No: 47785
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA VATANDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA ÇİFTLİ?İNDE MAKİNA SİSTEMLERİNİN OPTİMİZASYONU Murat Güven TUGAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Yard.Doç.Dr.Mustafa VATANDAŞ 1996, Sayfa: 77 Jüri: s- of.]>.of.r Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama Çiftliğinin tarımsal mekanizasyon durumu incelenmiş, optimum makina kullanımı mevcut ve alternatif makina setleri için kârın maksimizasyonu amacına dönük olarak doğrusal programlama tekniğiyle değerlendirilmiştir. Bu amaçla, işletmede bulunan traktörlere uygun makina setleri oluşturulmuş; makina kullanımına ilişkin sabit ve değişen giderler belirlenmiştir. Makina setlerinin oluşturulmasında traktör motorunun en fazla % 85 oramnda yüklenmesi öngörülmüştür. Benzer yöntemle daha büyük güçlü traktör ve daha büyük kapasiteli ekipmanlardan oluşan setler için de maliyet, talep-kapasite analizleri yapılmıştır. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen değerlendirmeler sonucunda, işletmedeki tarımsal faaliyetlerin yürütülebilmesi için mevcut 4 traktörün yeterli olabileceği tesbit edilmiştir. Alternatif makina sistemlerinin ise daha düşük düzeyde net kâr sağladığı belirlenerek, gelecekte işletmeye kazandırılacak traktör ve ekipmanlarla ilgili önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Makina seti, yüklenme oram, doğrusal programlama, makina sabit ve değişen giderleri, traktör-makina talep-kapasite analizleri.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis OPTIMIZATION OF MACHINERY SYSTEMS IN APPLIED RESEARCH FARM OF ANKARA UNIVERSITY AGRICULTURE FACULTY Murat Güven TU?AÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Asst.Prof.Dr.Mustafa VATANDAŞ 1996, Page: l\l Jury: Prof. Dr. Rahmi KEP KİK Pr o f, Dr. Tu nu f ? ITT AB Yard. Doç. ]>.TTvctafa VATANDAŞ In this study, the mechanization situation at Kenan Evren Applied Research Farm of Ankara University, Faculty of Agriculture was inspected and as well as that optimum machinery utilization was evaluated by means of linear programming for available and alternative machinery systems in respect of maximizing the profit. For this purpose, machinery systems appropriate for the available tractors were established and fixed and variable costs for these systems were determined. While establishing the machine sets the maximum tractor loading was assumed as % 85. Further, by a similar method, cost, demand-capacity analysis were performed for machinery systems including larger tractors and matched equipments. In consequence of the evaluations carried out by computer analysis, it's assessed that the available 4 tractors were sufficient for the agricultural operations of the farm. Moreover, alternative machine systems were found to be less profitable and some suggestions were accomplished for future tractors and equipments that will be purchased for the farm. KEY WORDS: Machinery system, percent loading, linear programming, fixed and variable machine costs, analysis of tractor-machine demand-capacity