Standardization of manna bar (Local sweet) production
Kudret Helvası bar (Yöresel tatlı) üretiminin standardizasyonu
  1. Tez No: 477885
  2. Yazar: RIBIN ANWER MAHMOOD MAHMOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kudret helvası barı, İrak-İran tipi bir tatlı türü olup, kudret helvası, glikoz şurubu, şeker, yumurta akı ve kakuleden oluşur. Kudret helvası, iklime bağlı olarak Mayis-Ağustos ayları arasında, mazı ve meşe ağaç yaprak ve dallarından toplanır. Bu calışma, kudret helvası barı üretimini standardize etmek ve üretim sırasında değişimleri incelemek için yapıldı. Çalışma kapsamında örneklerin nem, pH değeri, renk ve dokusal özellikleri, protein, şeker, yağ, kül miktarları ve duyusal özellikleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Manna bar is a typical Iraqi-Iranian confectionary that made of manna, glucose syrup, sugar, egg white, cardamom and nuts. Manna obtained from leaves and branches of the gallnut and oak trees harvested from the end of May to end of August, depending on the climate of the region. This study was carried out for production of manna bars and investigating the changes in their properties during the production process. The analyses made in this study were moisture content, pH value, color and textural properties, protein, sugar, fat, ash content and sensory analysis.