Sarkoidoz tanılı hastaların bronş mukozası ve minör tükrük bezi tutulumunun akım volüm manevrasıyla değerlendirilmesi
Evaluation of bronchial mucoza and minor salivary gland byopsy in patients with sarcoidosis by flow volume maneuver
  1. Tez No: 477977
  2. Yazar: ZEYNEP YEGİN KATRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERELEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
“Sarkoidoz Tanılı Hastaların Bronş Mukozası ve Minör Tükrük Bezi Tutulumunun Akım Volüm Manevrasıyla Değerlendirilmesi”Amaç: Dudak biyopsisi ile minör tükrük bezi tutulumu gösterilen hastaların, solunum fonksiyon testleri ve bronkoskopik incelemeleri ile dudak biyopsilerinin endobronşiyal sarkoidozu öngörmede kullanılabilirliği araştırılmıştır. Materyal, Metod: İstanbul Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniğinde tanısı konularak takip edilen; 219 sarkoidoz olgusu retrospektif incelenmiştir. Tüm olgular yaş, cinsiyet, sigara tüketimi, biyopsi ile kanıtlı sarkoidoz cilt tutulumu, eritema nodosum, göz muayenesi, dudak biyopsisi, fonksiyonel değerlendirme için solunum fonksiyon testi, DLCO ve altı dakika yürüme testi, sarkoidoz tanı ve takibinde kullanılan biyokimyasal tetkiklerden olan anjiotensin converting enzim düzeyi, eritrosit sedimantasyon hızı gibi inflamasyon belirteci, radyolojik evreleri, tanı için yapılan biyopsileri, bronkoskopi yapılan olgularda bronkoskopik mukozal görünüm ve biyopsi sonuçları açısından incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızın sonunda dudak biyopsisi pozitifliği ile bronkoskopik transbronşiyal lenf nodu aspirasyonu arasında anlamlı zayıf ilişki saptanmıştır(r=0.156 ; p=0.021). Dudak biyopsisi pozitifliği ile bronkoskopik mukoza biyopsisi pozitifliği arasında da anlamlı zayıf bir ilişki saptanmıştır(r=0.198; p=0.03). Dudak biyopsisi pozitifliği ile bronkoskopik görünüm pozitifliği endobronşiyal sarkoidoz tutulumu pozitifliği arasında da istatistiksel olarak anlamlı olmayan zayıf bir ilişki saptanmıştır (p=0.130;r =0.103). Sonuç: Olgu sayımız az olmakla birlikte çalışmamızın sonucunda dudak biyopsisi pozitifliği bronkoskopik direkt bakı ve mukozal biyopsi pozitifliğini ön görmede kullanılabilir şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
“Evaluation of Bronchial Mucoza and Minor Salivary Gland Byopsy in Patients With Sarcoidosis by Flow Volume Maneuver”Objective: The aim of our study was to determine predicting endobronchial sarcoidosis by using minor salivary gland involvment, pulmonary function test and bronchoscopic images. Material and Methods: In Istanbul Medical Faculty, Pulmonary Diseases Clinic, 219 cases of sarcoidosis were retrospectively investigated. All cases were analyzed for age, gender, cigarette consumption, proven sarcoidosis skin biopsy, erythema nodosum, eye examination, minor salivary gland biopsy, pulmonary functional evaluation, DLCO and six minute walking test, angiotensin converting enzyme level, erytrocyte sedimantation rate, radiologic stages, biopsies for diagnosis, bronchoscopic mucosal appearance and biopsy results. Results: At the end of our study, there was a significant weak correlation between lip biopsy positivity and bronchoscopic transbronchial lymph node aspiration (r=0.156 ; p=0.021). There was also a significant weak correlation between minor salivary gland biopsy positivity and bronchoscopic mucosa biopsy positivity (r=0.198; p=0.03). There was a statistically insignificant correlation between lip biopsy positivity and bronchoscopic appearance positivity and endobronchial sarcoidosis positivity (p=0.130;r =0.103). Conclusions: As a result of our study with little case count, lip biopsy positivity can be interpreted to be useful in predicting bronchoscopic direct examination and mucosal biopsy positivity.