Kızlarda prematür adrenarşın kisspeptin üzerinden puberte prekoksa etkisi var mıdır?
Is premature adrenarch associated wi̇th precocious puberty via ki̇sspepti̇n in girls?
  1. Tez No: 453957
  2. Yazar: AYSUN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Premature pubarş kızlarda 8 yaş erkeklerde 9 yaş öncesinde pubik ve aksiller kıllanmanın başlaması olarak tanımlanır. Kızlarda erkeklerden 10 kat daha fazla görülür. Santral puberte prekoks ise kızlarda 8 yaş öncesi meme gelişimi ve erkeklerde 9 yaş öncesi testis volüm artışı ile giden ve hipotalamo-hipofizer gonadal aksın erken aktivasyonuna bağlı bir durumdur. Bu aksın aktivasyonundan sorumlu olan hormonlar tam bilinmemesine rağmen tetiği çeken etkenlerden kisspeptinin rolü pek çok çalışmada ortaya konulmuştur. Bu çalışmada amacımız prematur adrenarşlı olgularda gonadal eksenin etkilenip etkilenmediğini değerlendirmektir ve bunu yaparken ilk düzeyi artan hormon olan kisspeptinin aktivasyonu değerlendirilecektir. Çalışmaya
Özet (Çeviri)
Premature pubarche is defined as the start of axillary and pubic hair before age 9 in boys and 8 in girls. 10 times more common in girls than boys. Central precocious puberty is a condition due to early activation of hypothalamic-pituitary-gonadal axis associated with breast development before age 8 in girls and testicular volume growth before age 9 in boys. Despite this axle is not known exactly which hormones are responsible for the activation, the role of kisspeptin's role as a trigger factor has been demonstrated in many studies. The aim of this study is to evaluate the affection of gonadal axis in premature adrenarche cases and we aim to evaluate activation of kisspeptin which is the first hormon level known to rise Girls with