Obez çocuklarda sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of left ventricular systolic function in obese children with strain echocardiography
  1. Tez No: 477995
  2. Yazar: AYGÖZEL AKMYRADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE NURTEN ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaçlar: Şişmanlık çocuklarda ve adölesanlarda son yıllarda artış göstermekte ve bu durum kardiyovasküler morbidite ve mortalite açısından büyük bir risk içermektedir. Yeni geliştirilmiş bir yöntem olan strain ekokardiyografi, geleneksel ekokardiyografi ile gösterilemeyen subklinik fonksiyon bozukluklarını saptamak için kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, obez çocuklarda strain ekokardiyografi ile kardiyak tutulumu özellikle sol ventrikül fonksiyonunu değerlendirmektir. Hastalar ve Yöntemler: Bu çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrin Polikliniğinden takipli olan, 10-18 yaş arasındaki 80 (45E, 35K) obezite tanılı çocuk ile aynı yaş grubunda 50 sağlam çocuk dahil edildi. Tüm katılımcıların demografik verileri, antropometrik ölçümleri, kalp atım vuruları ve arteryal kan basıncı tespit edildi, hem standart hem de strain ekokardiyografileri yapıldı. Bulgular: Obez çocukların ortalama yaşı 14,05±2,37 yıl idi. Obez grubu ile kontrol grubu arasında konvansiyonel ekokardiyografi parametreleri ve strain rate değerleri arasında anlamlı bir fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Obesity in children and adolescents has increased in recent years and become a big risk in terms of cardiovascular morbidity and mortality. Strain echocardiography, a newly developed method, is used to detect subclinical dysfunction that cannot be shown by conventional echocardiography. The aim of this study is to assess the cardiac involvement in obese children, in particular left ventricular function, using the strain echocardiography. Patients and Methods: This study comprises 80 children between 10-18 years of age (45 males, 35 females), diagnosed with obesity and on the follow-up of Children's Endocrine Polyclinic, Child Health and Diseases Department of the Istanbul Faculty of Medicine, and 50 healthy children in the same age group. The demographic data, anthropometric measurements, heartbeats and arterial blood pressure of all participants were determined, and both standard and strain echocardiography performed. Findings: The average age of the obese children was 14.05 ± 2.37 years. A significant difference was found between obese and control groups' conventional echocardiography parameters and strain rate values (p0.05).