İntraserebral hematomlu hastalarda sekonder kardiyak etkilenme ve prognoza etkisi
Secondary Cardiac İnvolvement and Its Effect on Prognosis in Patients With Intracerebral Hematoma
  1. Tez No: 664710
  2. Yazar: GÜLHAN YAPAR SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREFNUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Serebrovasküler hastalıklar (SVH) toplumda ciddi özürlülük ve iş gücü kaybına neden olmaktadır ve en sık ölüm sebebleri arasında ikinci sırada, özürlülük açısından ise birinci sırada yer almaktadır. İntraserebral hematom ve subaraknoid kanamalar ülkere göre değişmekle birlikte %20-25 oranında ortaya çıkmaktadır. Serebrovasküler olaylar sırasında gelişen kardiak etkilenmelerin bu duruma önemli etkileri olduğu gösterilmiştir. İnme kliniğinde uzun dönem izlemde en sık görülen ve en önemli ölüm nedeni kardiyak disfonksiyondur. Nörolojik lezyonların kendisi büyük olasılıkla kardiyovasküler fonksiyonları ve bunun sonucundada kardiyak prognozu etkileyebilmektedir. İskemik ve hemorajik serebrovasküler hastalıkların kardiyak fonksiyonlar üzerine negatif etkileri olduğu bilinmektedir. İntraserebral hemorijilerde kardiyak enzimlerde artış, inflamatuar markerlarda yükselme, EKG değişiklikleri, ya da klinik veya ekokardiyografi ile gösterilen sol ventrikül disfonksiyonu ile bilinen kardiyak anormallikler görülebilir. Patofizyolojik mekanizma tam olarak bilinmemekle birlikte nörohormonal bozukluklar; adrenal kortikoidler ve katekolaminin artmış kan seviyesi ve sempatik sistem aktivasyonu sonucu myokardiyal hasar, myositolizis ve kardiyak nekroz geliştiği ortaya konmuştur. Bu çalışmada; intraserebral hemorajili hastalarda kardiyak değişiklikleri saptamak amacı ile kardiyak enzim düzeyleri, inflamatuar markerlar ve EKG değişkilikleri incelendi, bu değişikliklerin prognoz üzerine etkilerini araştırmak planlandı. Şubat 2008 ve Şubat 2009 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Nöroloji Kliniği'inde intraserebral hematom tanısı ile takip edilen, 30 kadın 23 erkek toplam 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalarla benzer demografik özellikte olan 48 kontrol hastası alındı. Yaş eşitlenmiş hasta grubu ile kontrol grubunun yaş ortalamaları sırası ile; 68,50±10,22 ve 71,70±6,0.2 idi (p=0,062).Hasta ve kontrol grubunun başlangıç, 5. ve 10. günündeki kardiyak enzim düzeyleri karşılaştırıldı. Eksitus olan ilk 10. günde kaybettiğimiz hastalar ile taburcu olan hastaların arasında, 1. 5. ve 10. gündeki kardiyak enzim düzeyleri karşılaştırıldı. Hasta grubunda 1.gün, 5.gün ve 10 günlerde kardiyak enzimler ve inflamatuar merkezlerin değişimlerini incelediğmizde, 5. günde bakılan CKMB değerinin 1. güne göre belirgin yükseklik gösterdiği benzer şekilde 5. günde ölçülen troponin düzeyindede 1. güne göre belirgin yükselme gözlendiği izlendi (Sırası ile p=0.009, p=0.000). CK değerleri ise bu günler arasında değişiklik göstermedi. 5. gün ve 10. günler arasındaki kardiyak enzim değişikliklerine baktığmızda CK değerlerinin CKMB değerlerinin ve troponin değerlerinin anlamlı olarak farklılık gösterdiğni saptadık. Hastaların bilinç düzeyi ve parezi derecesi ile lezyon boyutu karşılaştırıldığında; bilinç durumu kötü olan hastalarda lezyon boyutunun büyük olduğu ve parezi derecesinin arttığı saptandı (p=0,000, p=0,000). Kardiyak enzimler ve inflamatuar markerlarla ilişkisine bakıldığında ise; bilinç düzeyi kötü olan hastalarda 1. gün bakılan CRP, lökosit değerlerinin, 5. gün bakılan CK, CKMB, troponin, CRP ve 10.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases (CVD) cause serious morbidity and disability. While it is the second most common cause of death, it is the most common cause of morbidity. Intracerebral hematoma ve subarachnoid hemorrhage are seen in %25-20 of all stroke cases despite the changes among countries. Cardiac influences during cerebrovascular incidences are indicated to have important effects in this condition. During long term follow up period cardiac disfunction is the most common and most important cause of death in stroke. Most probably neurological lesions themselves have effects on cardiovascular functions and eventually cardiac prognosis. Ischemic and hemorrhagic cerebrovascular diseases are known to have negative effects on cardiac functions. Cardiac involvements such as elevation of cardiac enzymes, elevation of inflamatory markers, ECG changes, clinically evident or echocardiographically shown left ventricular disfunction have been reported in intracerebral hemorrhages. Although pathophysiological mechanisms are not fully known; neurohormonal defects; elevation in adrenal corticoids and cathecolamine levels and sympathetic system activation are shown as possible mechanisms for myocardial damage, myocytolysis and cardiac necrosis. In this study in order to evaluate the cardiac changes in intracerebral hemorrhage we investigated cardiac enzyme levels, inflamatory markers and ECG changes and the effects of these changes on prognosis. 30 women and 23 men, a total of 53 patients with intracerebral hemorrhage who were admitted to Ankara Numune Hospital 1.Neurology Department between February 2008 and February 2009 were included in this study. Demographically similar control subjects (26 women, 22 men) were also included in the study. There was not difference for mean ages of patients (68,50+-10.22) and controls (71,70+-6.02) (p=0.062). Cardiac enzyme mean serum levels measured on first, 5th and 10th days were compared between the two groups. Same comparison was done for the patients who died in the first 10 days and who were discharged. When first, 5th and 10th day cardiac enzyme and inflamatory marker levels were analyzed, 5th day CKMB levels were found to be significantly higher than 1st day levels and similarly 5th day troponin levels are found to be significantly higher than the 1st day (p=0.009, p=0.000 respectively). No changes were found between CK levels in first and 5th days. CK, CKMB and troponin levels showed no difference between 5th and 10th days. Conciousness level and paresis degree and lesion volume were compared and found that patients with worse conciousness level had larger lesion volumes and paresis degree were worse (p=0.000, p=0.000).