Çocukluk çağı şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarında istismar-çocukluk çağı travmaları
Childhood traumas in childhood schizophrenia and bipolar disorder patients
  1. Tez No: 478042
  2. Yazar: HARUN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BURCU ÖZBARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Her dört çocuktan biri 18 yaşında önce travmatik bir deneyim yaşamaktadır. Bu travmatik yaşantılar cinsel, fiziksel, duygusal istismar veya fiziksel ve duygusal ihmal şeklinde olabilmektedir. Çocuk istismarı ve ihmali dünyanın her yerinde rastlanan, konunun üzerine gidildikçe sıklığının oldukça fazla olduğu anlaşılan bir durumdur. Psikiyatrik hastalıkların da istismar ve ihmallerin ilişkisi klinisyenler tarafından iyi bilinmektedir. Bipolar bozukluk oldukça yüksek kalıtım oranlarına sahip olmakla birlikte psikososyal stresörlerin ilk ve takip eden atakların ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Erişkin başlangıçlı şizofrenide de varsanılar ve sanrılar gibi psikotik bulguların çocukluk çağı travmaları ile ilişkisi, bu hasta gruplarında çocukluk çağı travmalarının yüksek oranlarda olduğu, gösterilmiştir. Bu hastalıkların erişkin görünümlerinde çocukluk çağı travmaları araştırılmış bir konu iken, çocukluk çağı başlangıçlı formlarındaErken başlangıçlı şizofreni ve Bipolar Bozukluk hastalarında çocukluk çağı travmalarının varlığını, sıklığını ve şiddetini araştırmak; bu çocukluk çağı travmalarının türleri ve şiddetleri ile psikiyatrik tablodaki semptomların çeşitliliği ve şiddeti arasındaki ilişkiyi incelemek, travmanın yaşam kalitesi üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. travmaların varlığı ve travmanın hastalık ile ilişkisi, üzerinde henüz çalışılmamış bir konudur.
Özet (Çeviri)
One of four children is experiencing a traumatic experience before the age of 18. These traumatic experiences can be sexual, physical, emotional abuse or physical and emotional neglect. Child abuse and neglect is a phenomenon that is found everywhere in the world and it is understood that the frequency is very high as it goes on the subject. The relationship between abuse and neglect of psychiatric diseases is well known by clinicians. It is thought that bipolar disorder has a high rate of inheritance and that psychosocial stressors are effective for the first and subsequent attacks. The association of adult onset schizophrenia with childhood traumas such as hallucinations and delusions has been shown to have high rates of childhood trauma in these patient groups. While childhood traumas have been explored in adult appearance of these diseases, the presence of traumas in childhood-onset forms and the relationship of traumatism to disease have not been studied yet.To investigate the presence, frequency and severity of childhood trauma in early-onset schizophrenia and bipolar disorder patients. To investigate the relationship between the types and severity of these childhood traumas and severity of the symptoms on the psychiatric table and to investigate the effect of trauma on the quality of life.