İç Anadolu Bölgesi kahverengi büyük toprak grubunun çeşitli fazlarına ait toprakların bazı mikrobesin maddesi kapsamları
Micronutreint contens of various phases brown soils in Central Anatolia
  1. Tez No: 47808
  2. Yazar: DÜRDANE EKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İÇ ANADOLU BÖLGESİ KAHVERENGİ BÜYÜK TOPRAK GRUBUNUN ÇEŞİTLİ FAZLARINA AİT TOPRAKLARIN BAZI MİKROBESİN MADDESİ KAPSAMLARI Dürdane EKEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU 1996, Sayfa : 46 Jüri : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Raşit BROHİ Araştırmada kullanılan toprak örnekleri İç Anadolu Bölgesinde geniş bir dağılım gösteren ve yaygın bir şekilde buğday tarımı yapılan Kahverengi Büyük Toprak Grubundan alınmıştır. Araştırmada kullanılan toplam 26 toprak örneğinde toplam B, Fe, Zn, Cu ve Mn içerikleri yaş yakma yöntemiyle, bitkiye yarayışlı bor içerikleri Mannitol + Calsiyum Klorürde çözünebilir bor metoduyla belirlenmiştir. Yarayışlı Fe, Zn, Cu ve Mn içerikleri DTPA + TEA + CaCl2 ektraksiyon yöntemiyle tesbit edilmiştir. Bitkiye yarayışlı bor içerikleri yönünden araştırmada kullanılan toprakların % 26.92'si düşük ve % 73.08 'i yeterli düzeydedir. Toprakların bitkiye yarayışlı bor içerikleri ile toprakların pH(r =0.503**), organik madde(r= 0.661**) kireç (r= 0.578**), toplam azot (r=0,523**) ve toplam bor (r =0.5 19**) içerikleri arasında önemli pozitif korelasyon belirlenmiştir. Bitkiye yarayışlı demir içerikleri, araştırma topraklarının %69.23'ünde yetersiz ve %30.77'sinde orta düzeyde bulunmuştur. Toprakların bitkiye yarayışlı çinko içerikleri bütün topraklarda yetersiz düzeyde belirlenmiştir. Araştırma topraklarının bitkiye yarayışlı bakır içerikleri toprakların %7.69'unda yetersiz ve %92.31'inde ise orta düzeyde bulunurken, bitkiye yarayışlı mangan içerikleri bütün topraklarda yeterli bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : İç Anadolu Bölgesi; Kahverengi Toprak Grubu, yarayışlı ve toplam B,Fe, Zn, Cu ve Mn içerikleri.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT Masters Thesis MICRONUTRIENT CONTENTS OF VARIOUS PHASES OF BROWN SOILS IN CENTRAL ANATOLIA Dürdane EKEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU 1996, Page : 46 Jury : Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Raşit BROHİ Sampled from t>rown soil, which is widely spread in Central Anatolia Region and also widely under wheat cultivation, were taken for the experiment. Total B, Fe, Zn, Cu and Mn contents of 26 soil samples, which were used for the experiment, were determined by wet-digestion method. Available B Contents of the soil samples were examined by using sulvent - Mannitol + Calcium Chloride extraction. Available Fe, Zn, Cu and Mn content of the soils were determined by the extraction with DTPA+TEA+CaCl2. In respect to available B content, 26.92 % of the experimental soil were founfib be low, while 73.08 % were sufficient. Positive correlations were determined between available boron contents and pH (r= 0.503**), organic matter (r= 0.661**), CaC03 (r= 0.578**), total-N (r= 0.523**) and total-B(r= 0.513**). Available Fe contents of 69.23 % of the soils were at insufficient level, while 30.77 % of soils were at medium level. Available Zn contents of all the soil samples were found to be at insufficient level. Available Cu contents of 7.69 % the soils were insufficient and 92.31% were found to be medium. Available Mn contents of all the experimental soils were found to be sufficient. KEY WORDS : Central Anatolia Region, Brown Soils, Available and total B, Fe, Zn,Cu and Cu contents of the soils.