Pediatrik hastaların rutin beyin manyetik rezonans görüntülemelerinde özgül soğurma oranı değerlerinin incelenmesi
Examination of specific absorption rate values in routine brain magnetic resonance images of pediatric diseases
- Tez No: 478086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM NECİBE CEYHAN BİLGİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: 1,5 T manyetik alan şiddetine sahip farklı iki MRG cihazlarına yerleştirilen pediatrik hastaların, pediatrik rutin beyin MRG çekimleri esnasında kullanılan sekanslara göre SAR değerlerinin karşılaştırılarak, Uluslararası Elektroteknik Komitesi (IEC)'nin belirlediği SAR limit değerleri ile uyumlu olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı MRG Ünitesinde bulunan 1,5 Tesla manyetik alan şiddetine sahip Siemens Symphony Magnetom ve Philips Achieva/İntera MRG cihazları kullanıldı. RF sinyallerin alınması için, iki farklı MRG cihazlarına uygun vücut ve baş koiller kullanıldı. SAR ölçümleri için, iki farklı MRG cihazlarına ayrı ayrı yerleştirilen 0-17 yaş aralığındaki toplam 100 pediatrik hastanın, 10 dakikalık pediatrik rutin beyin MRG çekimi esnasında kullanılan sekanslara göre Tüm Vücut SAR, Baş SAR, Vücut Maruziyet SAR değerleri alındı. Bulgular: 1,5 T manyetik alan şiddetine sahip farklı iki MRG cihazına ayrı ayrı yerleştirilen 0-17 yaş aralığındaki toplam 100 pediatrik hastanın cinsiyet, yaş dağılımı, hasta kilolarının dağılımı, Tüm Vücut SAR, Vücut Maruziyet SAR ve Baş SAR değerlerinin ortanca (min-max) değerleri hesaplandı ve istatistiksel olarak uyumlu bulunmuştur. Sonuç: Her iki MRG cihazından alınan SAR değerleri karşılaştırıldı ve bazı sekanslarda Tüm Vücut SAR değerlerinde artış olduğu görülmüştür. Aynı zamanda Tüm Vücut SAR ve Baş SAR değerlerinin IEC'nin belirlediği SAR limit değerleri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate whether pediatric patients placed on two different MRI devices with a magnetic field strength of 1.5 T compares the SAR values relative to the sequences used during pediatric routine brain MRI imaging and is in compliance with the SAR limits set by the International Electrotechnical Committee (IEC). Material and Method: Siemens Symphony Magnetom and Philips Achieva / Intera MRI devices with 1.5 Tesla magnetic field power were used in the MRI unit of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Radiology Department. To receive RF signals, body and head coils were used for two different MRI devices. For SAR measurements, all Body SAR, Head SAR, Body Exposure SAR values were taken according to the sequences used during the 10 minute pediatric routine brain MRI subtraction of a total of 100 pediatric patients aged 0-17 years, placed separately on two different MRI devices. Results: A total of 100 pediatric patients between 0-17 years of age were randomly assigned to two different MRI devices with a magnetic field strength of 1.5 T. Gender, age distribution, distribution of patient weights, the median (min-max) values of all Body SAR, Body Exposure SAR and Head SAR values were calculated and found to be statistically compatible. Conclusion: The SAR values from both MRIs were compared and it was seen that in some sequences, all Body SAR values increased. At the same time, all Body SAR and Lead SAR values were found to be in accordance with the SAR limit values specified by the IEC.