Kasık fıtıklarında tek kat yama ile minimal invaziv preperitonial onarım (MIP) ve Desarda onarımlarının postoperatif kronik ağrı yönünden karşılaştırılması
Comparison of Minimally Invasive Preperitoneal repair with single layer patch (MIP) and desarda methods for inguinal hernias in terms of postoperative chronic pain
  1. Tez No: 478121
  2. Yazar: EMET EBRU NAZİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kasık fıtıklarında tek kat yama ile minimal invaziv preperitonial onarım (MIP) ve Desarda onarımlarının postoperatif kronik ağrı yönünden karşılaştırılması AMAÇ Çalışmamızda; tek kat yama ile minimal invaziv preperitonial onarım (MIP) ve Desarda onarımı metotlarını prospektif ve randomize olarak; operasyon süresi, hastanede yatış süresi, günlük aktiviteye dönüş süresi, işe dönüş süresi, nüks, kronik ağrı, kronik ağrının hastanın hayatına etkisi, erken ve geç dönem komplikasyonlar yönünden karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM Mayıs 2009 ile Ocak 2014 arasında primer kasık fıtığı olan ve çalışma kriterlerine uyan 220 hasta randomize iki gruba ayrılarak; 1. gruba MIP, 2. gruba Desarda onarımı uygulandı. Hastaların demografik özellikleri, operasyon süreleri, hastanede kalış, günlük aktiviteye dönüş ve işe dönüş süreleri, erken ve geç dönem komplikasyonları, nüks, kronik ağrı değerleri ve ağrının hayatlarına etkileri sorgulanarak kaydedildi. En az 24 ay takip edilen hastalar analizlere dahil edildi. Hastaların değerlendirilmesinde İnguinal Ağrı Anketi (Inguinal Pain Questionnaire – IPQ), vizüel analog skalası (VAS) ve Sheffield scala (SS)'sını içeren bir form kullanıldı. BULGULAR MIP grubunda 104 hasta, Desarda grubunda 99 hasta ilk 24 ay; MIP grubunda 98, Desarda grubunda 94 hasta 36. ay analiz edildi. Hastaların demografik bilgileri, fiziksel aktivite sıklıkları, preoperatif ağrı durumları, ortalama takip süreleri, ameliyat süreleri, hastanede yatış süreleri, hastaların günlük aktivitelerine dönüş zamanı ve işe dönüş süreleri benzerdi. İki grup arasında erken ve geç dönem komplikasyonlar açısından, psödoherni dışında anlamlı fark yoktu. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da, MIP grubunda testiküler atrofi görülmezken, Desarda grubunda 3 hastada testiküler atrofi gözlenmesi dikkat çekici idi. MIP grubunda nüks tesbit edilmedi, Desarda grubunda 3 hastada (%3) nüks mevcuttu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Postoperatif kronik ağrı değerlendirmesinde VAS değerleri istatiksel olarak anlamlı olmasa da Desarda grubunda daha yüksek, SS değerleri benzer olup; ağrısı olduğunu söyleyen hastaların sayısı benzerdi. Desarda grubunda, ağrının günlük aktivitesini kısmen etkilediğini, fiziksel aktivitesini azaltmak zorunda kaldığını ve bu nedenle iş değişikliği yaptığını söyleyen 1 hasta dışında, hastalar ağrının hayatlarını etkilemediğini söylediler. SONUÇ Erken dönemde benzer sonuçlara sahip olan bu iki yöntemden, kronik dönemde ağrı, ağrının hasta yaşamına etkisi ve komplikasyonlar bakımından MIP yönteminin üstün olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle, yama kullanımından kaçınmak yerine meshin preperitoneal alana yerleştirildiği yöntemleri tercih etmek daha makul görünmektedir. Anahtar Kelimeler İnguinal herni, posterior onarım, minimal invaziv preperitoneal onarım (MIP), Desarda onarımı, kronik ağrı
Özet (Çeviri)
Comparison of Minimally Invasive Preperitoneal Repair with Single Layer Patch (MIP) and Desarda Methods for Inguinal Hernias in Terms of Postoperative Chronic Pain PURPOSE In our prospective randomized study, we aimed to compare minimally invasive preperitoneal repair with a single layer patch (MIP) and Desarda repair techniques; in terms of duration of surgery, hospital stay, time to return to daily activity, time to return to work, recurrence, chronic pain, effects of chronic pain on patients' lives, early and late complications. MATERIALS AND METHODS Between May 2009 and January 2014; 220 patients who diagnosed primary inguinal hernia and had inclusion criteria were randomized into two groups; MIP and Desarda repair. The demographic characteristics of patients, duration of surgery, hospital stay, time to return to daily activity and work, early and late complications, recurrence, chronic pain scores and effects of pain on patients' lives were recorded. The patients who were followed for a minimum of 24 months were analyzed. Patients were assessed by a form which include Inguinal Pain Questionnaire (IPQ), Visual Analogue Scale (VAS) and Sheffield Scale (SS). RESULTS One hundred and four patients in MIP group and 99 patients in Desarda group for first 24 month; 98 patients in MIP group and 94 patients in Desarda group for 36. month were analyzed. Patients' demographic features, frequencies of physical activities, preoperative pains, mean follow-up time, duration of surgery, hospital stay, time to return to daily activity and work were similar. No significant difference was found between two groups in terms of early and late complications besides of pseudohernia. It was remarkable to observe three testicular atrophy in Desarda group, when there was no testicular atrophy in MIP group even though it was not significant statistically. No recurrence was detected in MIP group, although in Desarda group three recurrences were observed. This difference was not significant statistically. The assessment of postoperative chronic pain pointed that VAS values were higher in Desarda group even though it was not significant statistically, SS values were similar, the number of patients who had pain was similar. All the patients expressed that the pain didn't affect their lives but in Desarda group, one patient told the pain affected his daily activity partially, he had to cut down on his physical activity and he changed his job for this reason. CONCLUSION Even though these two methods had similar results in early period, it was observed that MIP technique was advantageous in terms of chronic pain, the effect of pain on patient's life and complications in late period. So it sounds believable to prefer the techniques in which the patch is placed in preperitoneal space instead of surrender of mesh placement. Key Words Inguinal hernia, posterior repair, minimally invasive preperitoneal repair (MIP), Desarda, chronic pain