Tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalarda serum FABP4 seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of serum FABP4 levels in patients with type 1 and type 2 diabetes
  1. Tez No: 478131
  2. Yazar: SEDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Diabetes Mellitus (DM) günümüzde epidemik bir hastalık haline gelmiştir. Diabetes mellitus, insülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli olarak azlığı sonucu karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan kronik hiperglisemik bir metabolizma hastalığıdır. Kilo verilmesi ve fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı değişikliği ve ilaçlar ile insülin direncinin düzeltilebildiği bilinmektedir. Diyabet hem mortalitenin hem de erken disabilitenin önemli bir sebebidir. Neonatal mortalite ve morbiditenin başlıca nedenlerindendir. Bununla birlikte bu risklerin birçoğu önlenebilir veya en azından başlangıcı geciktirilebilir.Bu yüzden teşhis ve tedavi zamanlaması hayati önem arz eder. Diyabetle ilgili çalışmalar tüm dünyada süratle devam etmektedir. Son zamanlarda yağ asidi bağlayıcı proteinler konusu üzerine gidilmiş, bu alanda birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle FABP4 üzerinde en çok çalışılan ve yapısı en iyi anlaşılan biyoformdur. FABP4'ün obezite, insülin direnci, diyabet, ateroskleroz, dislipidemi, yağlı karaciğer gibi pek çok metabolik durumla anlamlı ilişkisi olduğu artık bilinmektedir. Biz de çalışmamızda tip1 diyabet, tip2 diyabet ve sağlıklı gönüllülerde FABP4 seviyelerini karşılaştırdık ve bunun diyabet yılı, komplikasyonlar, BMI, HOMA, cpeptit, lipid profili, CRP ve HbA1c ile ilişkisini araştırdık. Tip1 diyabet, tip2 diyabet ve sağlıklı gönüllüler arasında FABP4 seviyelerinde beklenenin aksine anlamlı bir fark bulamadık. Bunun sebebi olarak hasta ve sağlıklı gönüllü sayımızın az olması, hastaların yeni tanı olmamaları ve tedavi altında olmaları gösterilebilir. Çalışmamızdaki sağlıklı gönüllüler takip edilip ilerleyen yıllarda diyabet geliştirip geliştirmeyecekleri gözlenebilir. Bununla birlikte FABP4'ün yaş, BMI, bel çevresi, sistolik basınç, diastolik basınç, diabet süresi, insülin değeri, HOMA değeri, TG değeri, ALP değeri ve CRP ile beklenen şekilde anlamlı ilişkisi olduğunu bulduk. FABP4 inhibisyonunun obezite, dislipidemi, diyabet, insülin direnci gibi metabolik konularda tedavi sağlayabileceği düşünülmektedir. Yağ asidi bağlayıcı x proteinler hakkında birçok bilgi edinilmiş olsa da bu konu hala yeni bir alandır ve birçok bilinmeyeni barındırmaktadır. Bu yüzden çok daha büyük popülasyonlarda yapılacak daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) has become an epidemic disease today. Diabetes mellitus is a chronic, hyperglycemic and metabolic disease that cause disorders of carbonhydrate, protein and fat metabolism as a result of the absolute or relative deficiency of insulin hormone secretion and/or insulin effect. It is known that insulin resistance may be decreased by life style modification through weight loss and physical activity and drugs. Diabetes is one of the prominent causes of both mortality and early disability. It is one of the primary reasons of neonatal mortality and morbidity. However, most of these risks may be prevented or at least their emergence may be delayed. Therefore, the timing of the diagnosis and treatment is crucial. Studies on diabetes have conducted rapidly around the world. Recently studies have focused on fatty acid-binding protein and many studies have conducted in this field. Especially FABP4 is the bioform which is the mostly studied subject and whose form is discovered at the most. It is now known that there is a significant relationship between FABP4 and many metabolic disorders such as obesity, insulin resistance, diabetes, atherosclerosis, dyslipidemia and fatty liver. In this study, we have compared FABP4 levels among patients with type 1 and type 2 diabetes and healthy volunteers and we have analyzed its relationship with the duration of diabetes, complications, BI, HOMA, C-peptide, lipid profile and HbA1c. Contrary to our expectations, we haven't found a significant difference among patients with type 1 and type 2 diabetes and healthy volunteers in terms of FABP4 levels. Insufficiency of the number of patients and healthy volunteers, patients' not being newly diagnosed and their being under treatment may be regarded as the reasons for this result. Healthy volunteers included in our study may be followed and it may be observed whether they develop diabetes in the coming years. Besides, we have found that there is a significant relationship between FABP4 and age, BMI, waist circumference, systolic pressure, diastolic pressure, duration of diabetes, insülin value, HOMA value, TG value, ALP value and CRP as expected. xii It has been regarded that FABP4 inhibition may cure metabolic disorders such as obesity, dyslipidemia, diabetes, insülin resistance. Although many information has obtained regarding fatty acid-binding proteins, this field is fairly new and reserves a lot of unknown aspects. Therefore, further studies with greater populations are required.