Tip 2 kontrolsüz diyabetli erkek hastalarda serum üre ve kreatin bazında böbrek fonksiyon testi
Renal function test on the basis of serum urea and creatinine in male patients with type 2 uncontrolled diabetes
- Tez No: 712089
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAİPEKLİ, DOÇ. DR. ZEİNA FAROOQ FUAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tip 2 diyabet, hızlı nüfus artışı, yaşlanma, kentleşme ve artan obezite ve fiziksel hareketsizlik prevalansı nedeniyle hızla küresel bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Diyabetik nefropati, kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biridir. Hem serum üre hem de kreatinin, böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada kontrolsüz Tip 2 diyabetli erkek hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğunun gözlemlenmesi ve diyabetik olmayan kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Diyabetik hastalarda böbrek fonksiyon bozukluğu insidansını belirlemek amacıyla 1 Ocak 2021 - 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında Irak'taki Al Kindi Genel Eğitim Hastanesi'ne (Bağdat) başvuran 100 diyabetik erkek hasta ve 50 diyabetik olmayan kontrol grubundan serum araştırması için kan örnekleri alındı. Kan örneklerinde açlık kan şekeri, kan üresi, serum kreatinin, HbA1c ve beta trace protein seviyeleri incelendi. Serum üre Berthelot yöntemiyle, kreatinin ise alkalin Jaffe'ın Picrate yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuçlar, Tip 2 diyabetli hastalarda kan üre ve serum kreatinin düzeylerinin diyabetik olmayan hastalara göre anlamlı derecede yüksek olduğunu göstermiştir. Kan şekeri seviyesindeki artışla birlikte üre seviyesinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlendi. HbA1c sonuçları, Tip 2 diyabetlilerde HbA1c düzeylerinin diyabetik olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca hasta grubunda serum beta eser protein ortalama değerleri kontrollere göre anlamlı derecede düşüktü. Böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için kan üre ve kreatinin yaygın olarak kabul edilmektedir. İlerleyici böbrek yetmezliğini önlemek için kan şekeri seviyelerinin iyi kontrol edilmesi mutlak bir zorunluluktur.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus has rapidly become a global health problem due to rapid population growth, aging, urbanization, and the increasing prevalence of obesity and physical inactivity. Diabetic nephropathy is one of the major causes of chronic renal failure. Both serum urea and creatinine are commonly used to assess renal function. In this study, it was aimed to observe renal dysfunction in male patients with uncontrolled Type 2 diabetes and compare it with non-diabetic controls. To determine the incidence of renal dysfunction in diabetic patients, blood samples were collected for serum testing from 100 diabetic males and 50 non-diabetic controls admitted to Al Kindi General Training Hospital, Iraq, Baghdad, between January 1, 2021 and May 31, 2021. Fasting blood glucose, blood urea, serum creatinine, HbA1c and beta trace protein levels were examined in blood samples. Serum urea was determined by the Berthelot method and creatinine by the alkaline Jaffe's Picrate method. The results showed that blood urea and serum creatinine levels were significantly higher in patients with type 2 diabetes than in non-diabetic patients. A statistically significant increase in urea level was observed with the increase in blood glucose level. HbA1c test results showed that the level of HbA1c was significantly higher in type 2 diabetics as compared to non-diabetics. Besides, the mean values were significantly lower in Serum beta trace protein in the patients' group than in controls. Blood urea and creatinine are widely accepted to assess renal function. Good control of blood glucose levels is an absolute necessity to prevent progressive renal failure.