İki cm'den büyük böbrek taşlarında mini perkütan nefrolitotomi ve standart perkütan nefrolitotomi sonuçlarının karşılaştırılması: Randomize prospektif çalışma
  1. Tez No: 478138
  2. Yazar: ALİ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİNBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
Giriş: Perkütan nefrolitotomi (PNL) 2 cm'den büyük böbrek taşlarının tedavisinde altın standart tedavi yöntemidir. Teknolojik gelişmeler ile perkütan nefrolitotomi operasyonu yıllar içerisinde gelişmeler göstermiş ve değişikliklere uğramıştır. Biz bu çalışmamızda 2 cm'den büyük böbrek taşlarının tedavisinde standart PNL ve mini PNL operasyonlarının birbirlerine üstünlüklerinin olup olmadığını tüm faktörleri göz önüne alarak karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Ocak 2016 ve Nisan 2017 arasında 2 cm'den büyük böbrek taşı olan hastalarda uygulanan perkütan nefrolitotomi operasyonları çalışmaya dahil edildi. Çalışmada operasyon tercihine, prospektif olarak randomizasyon yapılarak karar verildi. Mini PNL grubunda 51, standart PNL grubunda 46 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, operasyon verileri ve operasyon sonrası parametreleri incelendi. Sonuçlar: Operasyon öncesi demografik veriler kıyaslandığında; hidronefroz oranları haricindeki diğer parametrelerde anlamlı fark saptanmadı. Operasyon verileri değerlendirildiğinde her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Postoperatif veriler incelendiğinde, mini PNL grubunda hemoglobin düşüşü anlamlı bir şekilde daha az bulunmuştur. (p:0,012) Taşsızlık oranları arasında da anlamlı fark saptanmamıştır. (p:0,599) Sonuç : Mini PNL ve standart PNL operasyonları 2 cm'den büyük taşlar için tercih edilebilecek, efektif ve başarılı operasyon yöntemleridir. Mini PNL yönteminin kanama açısından daha üstün oluşu akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Percutaneous nephrolithotomy (PNL) operation is the gold standart treatment modality for renal stones >2 cm. This operation type had undergone many changes and improvements with the advancement in technology in recent years. In our study, we aimed to compare the effectiveness of mini PNL and standart PNL operations in the treatment of renal stones >2 cm. Material and methods: Patients with renal stones >2 cm who had undergone mini PNL or standart PNL between January 2016 and April 2017 were included in our study. Type of the operation was decided as randomised and study was held prospectively. 51 patients were included in mini PNL and 46 patients were included in standart PNL group. Demographic, operative and post-operative parameters of patients were analysed. Results: Demographic values of patients were compared and there were no differences between two groups besides the rates of hydronephrosis. There were no difference between two groups among operational parameters. Hemoglobin drop was statistically significant lower in mini PNL group. (p:0,012). Stone free rates were similar among two groups. (p:0,599) Conclusions: Mini PNL and standart PNL procedures are both safe and effective procedures in the treatment of renal stones >2 cm . However, superiority of mini PNL in terms of hemorrhage should be kept in mind.