Kardiyopulmoner arrest hastalarında spontan dolaşımın geri dönmesi üzerine epinefrin uygulamasının etkisi
Effect of epinephrine administration on return of spontaneous circulation in cardiopulmonary arrest patients randomized prospective clinical trial
- Tez No: 478172
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Epinefrinin, kardiyopulmoner resüsitasyonda spontan dolaşımın geri dönüşü (ROSC) üzerindeki etkisini saptamak METOD: Çalışma, 1 Ağustos 2016 ve 31 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Gaziantep Üniversitesi Acil Tıp Bölümü ve Gaziantep'teki üç Devlet Hastanesi Acil Servisi' ne başvuran arrest (≥ 18 yaşında) hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar, epinefrinli uygulanan grup (Grup 1) ve epinefrin uygulanmayan grup (Grup 2) olarak ikiye ayrıldı. ROSC ve bir aylık mortalite oranı araştırıldı. İstatistik analiz için SPSS 22.0 programı kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya 150 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 64, 2 (±16, 9) idi. Hastaların 78 (%52)'i erkek ve 72 (%48)' si ise kadın idi. Tanıklı ve tanıksız arrest oranı sırasıyla % 77, 3 ve % 22, 7 idi. Hastane içi ve dışında arrest olan hastaların oranı sırasıyla % 27, 3 ve % 72, 7 idi. Grup 1' de 77 (%51, 3), Grup 2' de ise 73 (%48, 7) hasta mevcuttu. Travma, kardiyak ve non-kardiyak nedenlere bağlı arrest sayısı sırasıyla 12 (%8), 81 (%54) ve 57 (%38) idi. Arrest kabul edildikten sonra ilk göğüs kompresyonuna ortlama başlama süresi 6, 9 (±5, 5) dakika idi. 34 (%22, 7) hastada ROSC sağlandı. Sağlanan ortalama ROSC süresi 32, 8 dakika idi. Arrest hastada tespit edilen ilk ritim oranları sırasıyla ; % 11,3 (n: 17) VF, % 3,3 (n: 5) nabızsız VT, %11,3 (n: 17) NEA ve %70 (n: 105) asistol idi. 40 (26, 7%) hastaya defibrilasyon uygulandı. Arrest olduktan sonra ortalama ilk doz epinefrin verilme zamanı 15, 36 ±10, 32 dk. Ortalama verilen epinefrin dozu 6, 3 ± 6, 3 mg idi. 112 Acil Tıp Hizmetinin aranması ile ekibin komuta merkezinden ortalama çıkış süresi, çıkış süresinden olay yerine varış zamanı, olay yerinden hastaneye varış zamanı sırasıyla; 2,2 (±1), 5,5 (±2,8) , 15,9 (±8,5) dk idi. Hastanın hastaneye arrest olarak ulaşmasından sonraki 5 dakika içinde alınan arteriyel kan gazı öreneklerinin ortalama değerleri; pH 7.04 (±0.17), laktat 11, 4 (± 4, 9) mmol/L ve pCO2 58, 1 (± 19, 01) mmHg idi. Sadece 3 arrest hastaya tanık tarafından göğüs basısı uygulanmıştı. ROSC sağlandıktan sonraki bir aylık mortalite oranı %85, 2 (n: 29) idi. SONUÇ: Çalışmamızda, epinefrin ile ne ROSC ne de bir aylık mortalite açısından anlamlı bir ilişki bulumuştur. ANAHTAR KELİMELER: Epinefrin, Kardiyopulmoner Resusitasyon, Arrest, Spontan Dolaşımın Geri Dönmesi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To identify effect of epinephrine on return of spontaneous circulation (ROSC) in cardiopulmonary resuscitation METHODS: The study was performed between August 1, 2016 and May 31, 2017. Patients (≥ 18 years old) in arrest who presented to Gaziantep University Department of Emergency Medicine and three State Hospitals in Gaziantep Province were included. Patients were divided into two groups as epinephrine group (Group 1) and non-epinephrine group (Group 2). ROSC and one month mortality were investigated. SPSS 22.0 was used for statistical analysis. RESULTS: 150 patients were enrolled. The mean age of patients was 64, 2 (±16, 9). 78 (52%) of the patients were male and 72 (48%) were female. Rates of witnessed and unwitnessed arrest were 77, 3% and 22, 7%, respectively. Rates of in-hospital and out-of-hospital arrest patients were 27, 3% and 72, 7%. 77 (51, 3%) patients were in Group 1, 73 (48, 7%) patients were in Group 2. The number of arrest due to trauma, cardiac causes and non-cardiac causes were 12 (8%), 81 (54%) and 57 (38%), respectively. Median time to chest compression initiation after recognition of cardiac arrest was 6.9 (±5, 5) minutes. 34 (22, 7%) of patients attained ROSC. Mean time of the first attained ROSC was 32, 8 min. The rate of initial detected rhythms were: % 11,3 (n: 17) VF, % 3,3 (n: 5) pulseless VT, %11,3 (17) NEA and %70 (105) asystole. 40 (26, 7%) patients underwent defibrillation. Median time to administration of the first dose of epinephrine after arrest was 15, 36 ±10, 32 min. The average dose of epinephrine was 6, 3 ± 6, 3 mg. The mean time from 112 (Emergency Medical Service) call to 112 team departure, from departure to scene arrival, from scene to hospital arrival were 2,2 (±1), 5.5 (±2.8),15,9 (±8,5) min, respectively. Arterial blood gases taken within 5 minutes of hospital arrival showed pH 7.04 (±0.17), Lactate 11, 4 (± 4, 9) mmol/L, PCO2 58, 1 (± 19, 01) mmHg. Only three arrest patients had bystander chest compressions. The mortality rate of one month was 85, 2% (n: 29). CONCLUSION: In our study, there was no significant relationship between epinephrine and either ROSC or one month mortality. KEYWORDS: Epinephrine, Cardiopulmonary Resuscitation, Arrest, Return of Spon-taneous circulation