Buyotu(trigonella foenum-graceum l.)'nun kalite kriterlerinin belirlenmesi
Determination of quality criteria of fen-greek
- Tez No: 47830
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BUYOTU (Trfgonella foenum-graceum L.ytiUN KALİTE KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ Esin ÇALIK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ali BAYRAK 1996, Sayfa:37 Jüri : Doç. Dr. Ali BAYRAK Prof.Dr.Muammer KAYAHAN Prof.Dr.Fehmi SERİM Bu araştırmada Ankara, Kayseri, Denizli, Çorum, Yozgat, İzmir, Sivas, Niğde, Eskişehir, Afyon, Konya, İsparta, Kırşehir, Erzincan, Nevşehir, Çankırı ve Kastamonu'dan temin edilen buyotu (çemen) örnekleri üzerinde fiziksel, kimyasal ve bazı mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaya göre, tohumlarda en az ve en çok olmak üzere yabancı madde miktarı %1 1.1 2- 16.31, sabit yağ miktarı %4. 18-7.58, rutubet miktarı %7. 0-10.0, toplam kül miktarı %3.11- 8.86, asitte çözünmeyen kül miktarı %0. 22-3. 95, suda çözünmeyen kül miktarı %0. 99-6. 43, protein miktarı %19. 52-3 1.73, uçucu olmayan eter ekstraktı %3. 82-7. 81, suda çözünen ekstrakt %20.11- 40.43 olarak bulunmuştur., ANAHTAR KELİMELER : Çemenotu tohumu (buyotu), baharat, ka lite kriterleri, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF QUALITY CRITERIA OF FENUGREEK (Trlgonella foenum-graceum L.) Esin ÇALIK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Ali BAYRAK 1996, Sayfa:37 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ali BAYRAK Prof.Dr. Muammer KAYAHAN Prof.Dr. Fehmi SERÎM In this study physical, chemical and microbiological analysis were carried out on the fenugreek samples obtained from Ankara, Kayseri, Denizli, Çorum, Yozgat, Izmir, Sivas, Niğde, Eskişehir, Afyon, Konya, İsparta, Kırşehir, Erzincan, Nevşehir, Çankırı and Kastamonu. The results obtained from the analysis were shown below, as minimum and maximum: the rate of foreign substance %11.12- 16.31, oil content %4. 18-7.58, water content %7. 0-10.0, total ash %3. 11-8.86, water insoluble ash %0. 99-6. 43, protein content %19. 52-3 1.73, acid-insoluble ash %0. 22-3. 95, non volatile eter extract %3. 82-7. 81, water-soluble extract %20.1 1-40.43. KEY WORDS : Fenugreek seeds, spice, quality criteria, physical, chemical and mikrobiology properties.