Elektron-proton çarpıştırıcılarında higgs–üst sektör kuarkların çeşni değiştiren yüksüz akım bağlaşımlarının araştırılması
Search for flavour changing neutral current couplings of higgs-up sector quarks at electron-proton colliders
- Tez No: 478318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK YILMAZ, DOÇ. DR. İLKAY TÜRK ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Standart Model ötesindeki yeni fizik arayışında FCNC, geleceğin çarpıştırıcılarındaki gözlemlenebilirliği bakımından iyi bir araştırma konusudur. Çarpıştırıcılarda daha yüksek enerji ve ışınlık ile Higgs üretiminin artması, bildiğimiz fiziği doğrulamamız için ve yeni fizik arayışı için elzemdir. Bu tez çalışmasında elektron-proton çarpışmasında e^− p → ν_e hq süreci yoluyla üst kuark-Higgs bozonu-yukarı sektör hafif kuarkların çeşni değiştiren yüksüz akım köşesi t → hu(c) ve h → bb̄ kanalları aracılığıyla incelenmiştir. Kullanılan parametreler gelecekte kurulması planlanan LHeC ve FCC-eh elektron-proton çarpıştırıcılarına uygun bir şekilde seçilmiştir. tuh ve tch anormal FCNC bağlaşımlarının gözlemlenebilirliği hesaplanmıştır. κ_tuh ve κ_tch bağlaşım parametrelerinin iyi istatistik veren değerleri bu parametrelerin eşit olduğu senaryoda belirlenmiş ve buna karşılık üst kuarkın t → hu(c) bozunumuna dallanma oranına koyabileceği sınırlar hesaplanmıştır. Elde edilen sınırlar LHC'de, ATLAS ve CMS deneylerinden gelen sınırlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the search for new physics beyond the Standard Model, FCNC is a good research topic in terms of the observability at future colliders. Increased Higgs production with higher energy and luminosity in colliders is essential for verification of our knowledge of physics and the search for new physics. In this thesis, flavour changing neutral current vertex of top quark-Higgs boson-up sector light quarks have been investigated with t → hu(c) and h → bb̄ channels through the e^− p → ν_e hq electron-proton collision process. The parameters used were chosen in accordance with the planned LHeC and FCC-eh electron-proton colliders in the future. The observability of anomalous FCNC couplings tuh and tch are calculated. The good statistical values of the κ_tuh and κ_tch coupling parameters are determined in the scenario that these parameters are equal and then the limits that top quarks branching ratio into t → hu(c) decay are calculated. Obtained limits were compared with those from ATLAS and CMS experiments in LHC.