5H-dibenzo(a,d) siklohepten-5-on molekülünün fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of photophysical properties of 5H-dibenzo (a,d) cyclohepten-5-on
  1. Tez No: 47833
  2. Yazar: EBRU KAVLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT BAYRAKÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi 5H-DIBENZO(a,d)SİKLOHEPTEN-5-ON MOLEKÜLÜNÜN FOTOFİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Ebru KAVLAKOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1996, Sayfa :63 Jüri : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Dinçer ÜLKÜ Prof. Dr. Basri ÜNAL Bu tez çalışmasında, 5H-Dibenzo(a,d)siklohepten-5-on molekülünün fotofiziksel özellikleri incelenmiştir. Soğurma, flüoresans, İR ve triplet- triplet, soğurma spektrumları kayıt edilmiş, değişik çözücüler içinde T-T bozunma zamanlarının değişimi incelenmiştir. Soğurma spektrumundan yararlanarak, geçiş olasılığının deneysel ölçümü olan soğurma katsayısı (e) hesaplanmıştır. Aynı zamanda, moleküler elektronik enerji seviyeleri de soğurma spektrumundan yararlanarak bulunmuştur. İR spektrumundan yararlanarak ise moleküler titreşim enerji seviyeleri hesaplanmıştır. Molekülün değişik çözücüler içinde T-T bozunma zamanlarının incelenmesiyle, triplet ömrü hesaplanmıştır. Ömürler, etanol içinde hava ortamında T = 216 ns., etanol içinde argon ortamında T = 890 ns., metanol içinde hava ortamında T = 196 ns. ve benzen içinde hava ortamında ise T = 252 ns. olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Soğurma, flüoresans, triplet ömrü,5H- Dibenzo(a,d)siklohepten-5-on, triplet uyarılmış haller
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION of PHOTOPHYSICAL PROPERTIES of 5H-DIBENZO(a,d)CYCLOHEPTEN-5-ON Ebru KAVLAKO?LU University of Ankara Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Engineering Pyhsics Supervisor : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN 1996, Page : 63 Jury : Prof. Dr. Fuat BAYRAKÇEKEN Prof. Dr. Dinger ÜLKÜ Prof. Dr. Basri ÜNAL In this thesis, photophysical properties of 5H-Dibenzo(a,d)cyclohepten-5-on has been investigated. Absorption, fluorescence, IR and triplet-triplet absorption spectra have been recorded. Triplet decay times of this molecule have also been measured in different solutions. Extinction coefficients of this molecule and, molecular electronic energy levels are calculated using absorption spectra. Molecular vibrational energy levels are calculated from IR spectra. Triplet decay times of this molecule are measured in different solutions and four different triplet decay times determined. Triplet decay times of this molecule are measured in : Ethanol (air) t = 216 ns., ethanol (argon) T = 890 ns., methanol (air) T = 196 ns., benzene (air) T = 252 ns. KEY WORDS : Absorption, fluorescence, triplet decay time, 5H-Dibenzo(a,d)cyclohepten-5-on, triplet excited states