Tatlı su midyesi (unio turtoni payradeau, 1826) üzerine bakırın akut toksisitesinin araştırılması
  1. Tez No: 47838
  2. Yazar: FEHİME AYŞE GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TATLI SU MİDYESİ (Unio turioni Payradeaıt, 1826) ÜZERİNE BAKIRIN AKUT TOKSİSİTESİNİN ARAŞTIRILMASI Fehime Ayşe GÖ?ÜS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Gülten KOKSAL 1996, Sayfa: 41 Jüri: Prof.Dr.Gülten KOKSAL Prof.Dr. Doğan ATAY Prof.Dr. Mustafa KURU Bu çalışmada, Ankara'nın Kirrnir Çayı'ndan toplanan tatlı su midyesi (Unio turtoni Payradeau, 1826) üzerine bakırın (CuS04. 5H2 0) toksik etkisi araştırılmıştır. Deneme, akut toksisite deneylerinden yenilemeli biyodeney yöntemi ile yürütülmüş, 4.9, 6.5, 8.7, 11.5, 15.5 mg/1 CuS04 konsantrasyonları 2 seride test edilmiştir. Probit analiz yöntemi kullanılarak 96 saatlik LC 50 değeri hesaplanmıştır.Sonuç olarak bakır sülfatın 96 saatte tatlı su midyelerinin % 50'sini öldüren konsantrasyonu I. seride 9.71 mg/1, II. seride 9.72 mg/1 olarak saptanmıştır. %99 güven aralığı I. seride 8.68mg/l - 10.63mg/l, II. seride 8.71mg/l - 10.86mg/l olarak hesaplanmıştır. ANAHTAR KELÎMELER: Bakır sülfat, toksisite, biyodeney, tatlı su midyesi.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF TOXIC EFFECT OF COPPER ON THE FRESHWATER MUSSEL (Unio turtoni Payradeau, 1826) Fehirne Ayşe Göğüs Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Prof.Dr. Gülten KOKSAL 1996, Page: 41 Jury:Prof.Dr. Gülten KOKSAL Prof.Dr. Doğan ATAY Prof.Dr. Mustafa KURU In this study, the toxic effect of copper (CuS04. 5H2O) was investigated on the freshwater mussel (Unio turtoni Payradeau, 1826) of Kirmir Brook in Ankara. This experiment was carried out by one of the acute toxicity experiment namely renewal test and 4.9, 6.5, 8.7, 11.5, 15.5 mg/1 consantrations of CUSO4 were tested in the two series. The values of 96 hours LC 50 were calculated using probit analysis method.IV Accordingly, 96 hours LC 50 values the copper sulfate were found to be 9.71 mg/1 and 9.72 mg/1 in the first and the second series respectively. 99% fiducial limits were calculated to be 8.68mg/l - 10.73mg/l and 8.71mg/l - 10.86mg/l in the first and the second series respectively. Key Words : Copper sulfate, toxicity, bioassay methods, freshwater mussel.