Asit karakterli toprakların ıslahında biyokömür kullanımı ve mikrobiyolojik aktivite üzerine etkisi
The use of biochar for remediation of acidic soils and its effect on soil microbiological activity
  1. Tez No: 606310
  2. Yazar: BURAK ALP KANTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK GÖÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yağış rejimine bağlı olarak özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi ve ülkemizin bazı lokal bölgelerinde tarım topraklarının reaksiyonu asit özellik taşmaktadır. Birde buna bilinçsiz ve aşırı (NH4)2SO4 gibi asit karakterli gübrelerin kullanımı eklendiğinde toprakların verimliliğini olumsuz yönde etkileyecek şekilde pH'da düşmeler meydana gelmektedir. Bu çalışma da Aydın ilinde faaliyet gösteren bir biyogaz tesisinin elektrik üretimi aşamasında ortaya çıkan katı atığı oksijensiz ortamda karbonlaştırma (piroliz) yöntemi ile biyokömür elde edilmiştir. Çalışmada kullanılan biyokömür materyali 50 ppm NH4H2PO4 ile doyurulmuştur. Elde edilen doymuş biyokömür,2.5 ton/da ahır gübreli uygulanmış ve uygulanmamış asit karakterli bir toprağa 1, 3 ve 5 ton/da dozlarında uygulanarak toprakların pH değişimleri yanında bazı kimyasal, mikrobiyolojik ve biyokimyasal (CO2 oluşumu, mikrobiyal biyomas, dehidrogenaz, üreaz, alkalin fosfotaz enzim aktivitesi ve N- Mineralizasyonu) değişimler laboratuvar şartlarında yürütülen 90 günlük bir inkübasyon denemesi ile belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre biyokömürün artan dozlarına göre toprak pH'sında önemli bir iyileşme tespit edilmiştir. Özellikle biyokömürün NH4H2PO4 ile doyurulması neticesinde topraklararın pH'sının yükselmesinin yanında C, N ve P açısından da olumlu yönde etkilendiği belirlenmiştir. Bunun yanında artan biyokömür dozuna paralel olarak DHG enzim aktivitesi hariç, toprak solunumu (CO2 oluşumu), mikrobiyal biyomas, alkalin fosfotaz, üreaz enzim aktivitelerin de artışlar olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depending on the precipitation regime, especially in the Eastern Black Sea Region and some local regions of our country, the reaction of agricultural soils is acidic.In addition, it is possible to use acidic fertilizers such as unconscious and excess (NH4)2SO4. Thus, the pH decreases and soil fertility is adversely affected. In this study, biochar was obtained by using carbonization (pyrolysis) method underanaerob conditions of the solid waste generated during electricity production of a biogas plant in Aydın.Then biochar is saturated with 50 ppm NH4H2PO4 and applied to an acidic soil of the rate of 1, 3 and 5 tons / daand to pH changes and some chemical, microbiological and biochemical (CO2 formation, microbial biomass mineralization) properties. Were studied under laboratory conditions for 90 day incubation period. According to the research findings, a significant improvement was detected in soil pH was determined depend on increasing doses of biochar.It has been determined that the pH of the soils is positively affected as well as C, N and P as a result of saturation of biochar with NH4H2PO4.However, it was determined that the activities of soil respiration (CO2 formation), microbial biomass, alkaline phosphotase, urease enzyme were positively affected depending on increasing biochar dose except DHG enzyme activity.