Bir nikel kompleksinin (C21H28N20Nİ) kristal yapısının incelenmesi
Investigation of the crystal structure of nickel complex
  1. Tez No: 47841
  2. Yazar: SELÇUK KEVRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN ELERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, C2iH2SN202Ni kompleksinin kristal yapısı, x-ışını kırınım verilerinin direk yöntemleri içeren bilgisayar programlan ile değerlendirilmesi sonucu çözümlenmiş ve en küçük kareler yöntemi ile R - 0.0414 ve wR= 0.0768 değerlerine kadar antılmıştır. Kristal yapı verileri şu şekildedir: Kristal sistemi monoklinik, uzay grubu P2jc, a=28.075(4)Â, b=13.283(3)Â, c-16.872(4)A, 0^101.41(1)°, V=6168(2)A3, 1^12, F(000)=2544, Dx= 1.290 gr/cm3, 1=0.71069 A, nr9.6 cm1, M=399.16gr/mol, T=293K. Kristal yapının çözümlenmesiyle asimetrik birimde üç tane C2iH2SN202Ni molekülü olduğu görülmüştür. Ortalama Ni-0 ve Ni-N bağ uzunlıklan sırasıyla 1.83(3) Â ve 1.91(6) Â bulunmuştur. Ni atomunun koordinasyon düzlemi ile diğer organik gruplar arasındaki açılar hesaplanmıştır. Ayrıca, bütil grupları haricinde düzlemsel olan moleküllerin birbirlerine göre konumlan incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Schiff bazları, direk yöntemler, en küçük kareler yöntemi, koordinasyon düzlemi.
Özet (Çeviri)
In this work, the crystal structure of the title compound of C2iHnN202Ni, has been determined by mean of x-ray diffraction data with the computer program which also consist of direct methods, and refined by the least-squares tecniques until R and wR values become 0.0414, 0.0768, respectively. The crystal data is following: Crystal system monoclinic, space group PİJc, a=28.075(4)A, b=I3.283(3)A, c=16.872(4)A, J3=101.41(J)° V=6168(2)A3, Z=12, F(000)=2544, Dx=1.290 gr/cm3, X=0.17069 A, M,=9.6cm', M=399.16gr/mol, T=293K. It has been seen that there are three C2XH2iN202Ni SchifF base complex molecules in the asymmetric unit by mean of solution of the crystal structure. The average bond distances of Ni-0 and Ni-N have been obtained 1.83(3) A, and 1.91(6) A. The angles, between nickel atom's coordination plane and organic groups, have been determined. On the other hand, relative position of planar molecules except butyl groups has been investigated. KEY WORDS: SchifF bases, direct methods, least-squares methods, coordination plane.