Farklı aksiyal grup içeren kobaloksim/organokobaloksim bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of spectroscopic properties of the different axial group containing cobaloxime/organocobaloxime compounds
  1. Tez No: 478425
  2. Yazar: RAHİME YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, önce keton olarak 4-(4-hidroksifenil)-2-butanondan monooksim (1) ve daha sonra dioksim ligandı (L1H2) (2) uygun koşullar altında ve %80-84 arasında verim ile sentezlendi. İkinci olarak, EtOH çözücüsü içinde farklı aksiyal nötral bazların varlığında CoCl2.6H2O kullanılarak yapısal olarak farklı tek çekirdekli kobaloksim (3-9) kompleksler %62-72 arasında verimle elde edildi. Tüm bileşikler 1H and 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis, LC-MS, erime noktası ölçümleri, manteyik duyarlılık ölçümleri ve elementel analiz ile karakterize edildi. Aksiyal nötral bazlar üzerinde farklı elektron çekici/elektron verici grupların olması spektroskopik özelliklerinde de yansıltıldığı gibi kobaloksim (3-9) komplekslerin elektronik özelliklerinde önemli değişiklikler yapmaktadır. Kobaloksim (3-9) komplekslerinin oluştuğunu gösteren karakteristik 1H-NMR pikleri gözlenmiş olup, bu pikler tekli singlet rezonaslar olup 19.36-17.38 ppm çıkan ve molekül içi D2O ile değişebilen H-köprü (O−H∙∙∙O) rezonanslarına karşılık gelir. FT-IR spektrasında molekül içi hidrojen band (O−H∙∙∙O) pikleri 1732-1721 cm-1 görüldü, bu da kobaloksim (3-9) komplekslerinin oluğtuğunu göstermektedir. Tüm bileşiklerin UV-Vis absorpsiyon spektrumları EtOH ve DMF içerisinde oda koşullarında ölçüldü. Ayrıca LC-MS spektrumları da kobaloksim (3-9) komplekslerinin oluştuğunun kanıtıdır ki bu da pik yerleri ve izotop dağılımı onları molekül ağırlığını belirtir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the monooxime (1) from 4-(4-Hydroxyphenyl)-2-butanone as ketone and then dioxime ligand (L1H2) (2) have been synthesized under suitable conditions at range 84-80% yields. Secondly, the structurally different mononuclear cobaloxime (3-9) complexes were obtained using CoCl2.6H2O in presence of different axial neutral bases in EtOH solvent and in range 72-62% yields, respectively. All compounds were characterized by 1H and 13C-NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, LC-MS spectra, melting point measurements, magnetic susceptibility measurements and elemental analysis. The presence of different electron-withdrawing/electron-donor groups on the axial neutral bases significantly alters the electronic properties of the cobaloxime (3-9) complexes as reflected in their spectroscopic properties. The most characteristic 1H NMR peaks that confirm the formation the cobaloxime (3-9) complexes were observed and identified singlet resonances at range 19.36-17.38 ppm attributed to intramolecular D2O exchangeable H-bridge (O−H∙∙∙O) resonance. In the FT-IR spectra, the appearance of the intermolecular hydrogen bond υ(O-H⋯O) peaks at around 1732-1721 cm-1, confirm formation of the cobaloxime (3-9) complexes. The UV-Vis absorption spectra of all compounds in EtOH and DMF were measured at room temperature. The LC-MS spectrum has also provided evidence for the formation of the cobaloxime (3-9) complexes, which peak locations and the isotopic distributions confirming their molecular weights.