Farklı aksiyal ve ekvatoryal grup içeren yeni metal oksim bileşikler ve bunların özelliklerinin araştırılması incelenmesi
Investigation of new metal oxime compounds containing different axial and equatorial groups and realization of their properties
  1. Tez No: 785826
  2. Yazar: ANAS ALHAFEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada vic-dioksim ligandlar (A, C) ve bunların metal kompleksleri (A1-5, B1-9 ve C1-9) üç grupta hazırlandı. Birinci grupta yeni vic-dioksim ligandı (A) ve Cu(II), Ni(II), Ti(IV), VO(IV) ve Zn(II) tuzları ile kompleksleri (A1-5) hazırlandı. Vic-dioksim ligandın (A) ve metal komplekslerin (A1-5) yapıları NMR (1H ve 13C), LC-MS/MS spektrometresi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, erime noktası,elemental analiz ve manyetik duyarlılık ölçümleri kullanılarak karakterize edildi. Vic-dioksim ligandı (L1H2) (A) ve metal kompleksleri ([Cu(L1H)2] (A1), [Ni(L1H)2] (A2), [Ti(L1H)2]Cl2 (A3), [VO(L1H)2] (A4), ve [Zn(L1H)2] (A5)) sırasıyla, in vitro antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri test edildi. İkinci grupta, yeni nötral kobaloksimler (B1-3) ve bunlara karşılık gelen farklı kobaloksim bazlı (çift ve tek) kompleks tuzlar (B4-9) hazırlanmıştır. Sentezlenen kobaloksim kompleksler (B1-9) 1H ve 13C NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC-MS/MS spektrometresi, erime noktası ve element analiz teknikleri ile karakterize edildi. Sentezlenen bileşikler ilk kez, uygun koşullarda herhangi bir organik ve inorganik çözücü kullanmadan epoksit ve CO2 kullanarak halkalı karbonatların sentezi için katalizör olarak etkinliği değerlendirildi. Sentezlenen tüm kobaoksim kompleksler (B1-9), epiklorohidrinin karboksilasyonu için yüksek katalitik aktivite (100 °C'de ve 1.6 MPa CO2 basıncında) gösterdi. Üçüncü grupta ise yeni nötral kobaloksimler (C1-3) ve çift kobaloksim tuzları (C4-6) ve bunların basit iyonlu tek tuzları (C7-9) hazırlanmıştır. Sentezlenen hedef kobaloksimlerin yapısı, 1H, 13C ve 11B NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC-MS/MS spektrometresi, erime noktası ve elemental analiz teknikleri kullanılarak karakterize edildi. Yapısı detaylı açıklanan bu kobaloksimler (C1-9), CO2 ve epoksitlerden beş üyeli organik halkalı karbonatların eldesi reaksiyonlarında verimli ve yeşil katalizör olarak etkinlikleri incelendi. Sentezlenen tüm kobaloksim bileşiklerin (C1-9) yüksek katalitik dönüşüm ve seçiciliği belirlendikten sonra, bu katalizörlerin epoksit, baz, reaksiyon süresi, sıcaklık ve CO2 basıncı gibi parametrelerin katalitik dönüşüm üzerindeki etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, vic-dioxime ligands (A, C) and their metal complexes (A1-5, B1-9, and C1-9) were prepared in three groups. In the first group, new vic-dioxime ligand (A) and its complexes (A1-5) with Cu(II), Ni(II), Ti(IV), VO(IV) and Zn(II) salts were prepared. The structures of vic-dioxime ligand (A) and metal complexes (A1-5) were characterized using NMR (1H and 13C), LC-MS/MS spectrometry, FT-IR spectroscopy, UV-Vis spectroscopy, melting point, elemental analysis, and magnetic susceptibility measurements. Vic-dioxime ligand (L1H2) (A) and metal complexes ([Cu(L1H)2] (A1), [Ni(L1H)2] (A2), [Ti(L1H)2]Cl2 (A3), [VO(L1H)2] (A4), and [Zn(L1H)2] (A5)) were tested for their antibacterial and antioxidant activities, respectively. In the second group, new neutral cobaloximes (B1-3) and their corresponding different cobaloxime-based (double and single) complex salts (B4-9) were prepared. The synthesized cobaloxime complexes (B1-9) were characterized by 1H and 13C NMR spectroscopy, FT-IR spectroscopy, UV-Vis spectroscopy, LC-MS/MS spectrometry, melting point and elemental analysis techniques. The synthesized compounds were evaluated for the first time as a catalyst for the synthesis of cyclic carbonates using epoxide and CO2 without using any organic and inorganic solvents under suitable conditions. All synthesized cobaloxime complexes (B1-9) showed high catalytic activity (at 100 °C and 1.6 MPa CO2 pressure) for the carboxylation of epichlorohydrin. In the third group, new neutral cobaloximes (B1-3) and double cobaloxime salts (B4-6) and their simple ionic single salts (B7-9) were prepared. The structure of the synthesized target cobaloximes was characterized using a combination of 1H, 13C and 11B NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, LC-MS/MS spectrometers, melting point and elemental analysis techniques. The efficiency of these cobaloximes (B1-9), whose structures are explained in detail, as efficient and green catalysts in the reactions of obtaining five-membered organic carbonates from CO2 and epoxides was investigated. After determining the high catalytic conversion and selectivity of all synthesized cobaloxime compounds (B1-9), the effects of parameters such as epoxide, base, reaction time, temperature and CO2 pressure of these catalysts on the catalytic conversion were investigated.