Simitli bir çeşitlemin genişlemeleri üzerinde hesaplama kodları
Evaluation codes on extensions of a toric variety
- Tez No: 478464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT SAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde projektif simitli çeşitlemlerin özel altkümeleri üzerinde tanımlanan hesaplama kodları çalışılmıştır. Bu kodların parametrelerini hesaplamak için kullanılan sıfırlayan ideallerin üreteçlerini bulmaya yarayan iki yöntem detaylıca anlatılmıştır. Tezde, bir projektif simit ile onun bir genişlemesinin sıfırlayan idealleri arasında güzel bir ilişkinin varlığını sorgulayan bir açık problem de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, evaluation codes defined on special subsets of projective toric varieties are studied. Two methods are presented in detail for finding generators of vanishing ideals which are used to compute parameters of these codes. An open question investigating a nice relationship between the vanishing ideals of a projective torus set and its extension is also studied.