Ankara ilinde tüketilen ekmek çeşitlerinin tüketim şekli, tüketim sıklığı ve tüketim miktarları ile protein, yağ nem, kül, karbonhidrat ve enerji miktarlarının saptanması üzerine bir araştırma
A Research conducted in Ankara to determine the bread types and consuming ways, frequency and the amount of bread and also carbohydrate protein, fat, moisture, ash and energy analysis
- Tez No: 80890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ankara ilinde tüketilen ekmek çeşitleri, temin şekilleri, evde ve ev dışındaki tüketim durumları ile protein, yağ, nem, kül, karbonhidrat ve enerji miktarlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Anket çalışması Ankara'nın yedi ilçesinde üç farklı SED'de yaşayan rastgele örneklem yöntemiyle seçilmiş 303 aile ve bu aileleri oluşturan 1086 birey üzerinde yapılmıştır. Ailelerin %84.8'inin ekmeği sadece satın aldıklar, %2.3'ünün sadece evde yaptıkları, %12.9'unun da hem evde yaptıkları hem de satın aldıkları belirlenmiştir. Evde ekmek yapımının düşük SED'de yaşayan ailelerde ve kalabalık ailelerde daha yüksek olduğu görülmüştür. Bireylerin en fazla taş/fırın, bazlama ve yufka ekmek tükettikleri belirlenmiştir. Ekmek tüketim miktarının SED yükseldikçe azaldığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This survey was conducted in Ankara to determine the types and production methods of bread and the content of protein, fat, moisture, ash and carbohydrates. The study also carried out how bread is consumed and in what quantities both domestically and in the food retail industry. In this study a consumer questionnaire was used in conjunction with nutritional analyses performed on the different varieties of bread consumed. The survey was carried out in six districts of Ankara where 303 families with 1086 members were selected by a random sampling method. It was seen that 84.8% of the families only bought bread at the market, 2.3% made bread only at home and 12.9% used bread from both sources. More homemade bread was consumed in larger families and in families of lower socio-economic levels (SEL). The most widely consumed types of bread are bread baked in stone ovens or electrical ovens and“bazlama”or“yufka”. It is also understood that the rate of consumption of bread decreased with the increasing SEL (pO.0001), and that laborers who have higher rates of energy consumption consume more bread (p0.05).