Simitli kodlar ve kod temelli kriptografi
Toric codes and code based cryptography
- Tez No: 899159
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yıllar içinde gelişen teknoloji ile birlikte bilginin elde edilebilirliğinin kolaylaşması eş zamanlı olarak gizlilik ve güvenlik ihtiyacının da artmasına sebep olmuştur. Bu ihtiyacı karşılayabilen klasik şifreleme yöntemleri kuantum bilgisayarların tehdidi ile karşı karşıya kalmıştır. Dolayısıyla yeni bir kriptografik anlayışa, problemlere ve yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Kuantum sonrası kriptografinin (PQC) bu ihtiyacı karşılayacağı düşünülmektedir. Çalışmamızda, kuantum öncesi ve sonrası kriptografinin dayandığı temeller, problemler ve geleceği ile ilgili bilgiler verilmiştir. Sonrasında ise gayemiz kuantum sonrası kriptografi şifreleme yöntemlerinden biri olan kod temelli kriptografi ile simitli kodları kullanarak bu güncel alana özgün katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, improving technology and information availability in any area is getting easier day by day. Classical encryption methods that can meet this need have faced the threat of quantum computers. Therefore, a new cryptographic understanding, problems and methods are needed.Post-quantum cryptography (PQC) is thought to fulfil this need. In our research, we provide information about intentions of cryptography and post quantum cryptography, techniques and future prospective problems. Our aim in upcoming studies will provide procedure that will be used in Code Based Cryptography with Toric Codes.