Monotonicity preserving matrices
Monotonluğu koruyan matrisler
- Tez No: 478589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AYDIN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
∑▒u_n sonsuz seri, x_n=∑_(k=0)^n▒u_n kompleks veya real kısmi toplamlar dizisi ve A, elamanları a_nk olan sonsuz matris olsun.. {x_n}dizisinin, matris toplanabilme dönüşümü t_n=∑_(k=o)^∞▒〖a_nk x_(k ) 〗 şeklinde ifade edilir. Eğer k>n iken 〖 a〗_nk=0 ise, bu metoda üçgensel metod denir. Eğer lim┬(n→∞)〖t_(n ) 〗=x, mevcut ise o zaman {x_n} dizisi veya ∑▒u_n serisi (a_nk) toplanabilirdir denir, veya basitçe A toplanabilirdir denir. Eğer ∑▒〖│t_n-t_(n-1)│〗< ∞ koşulu sağlanıyorsa ∑▒u_n serisi t-metoduyla mutlak toplanabilirdir denir. Matris dönüşümleri teorisi Toplanabilme teorisinde geniş bir alandır. Dizi uzayları arasında dönüşüm yapabilmek için sonsuz matrislerin elemanları üzerinde gerekli ve yeterli koşullar oluşturur. Cesaro metodu, Hölder metodu, Nörlund metodu, Hausdorff metodu, H-J metodu, E-J metodu bu tezde ele alınan, iyi bilinen bazı toplanabilme metodlarıdır. Bu çalışmanın amacı monotonluğu koruyan dizilerin matris dönüşümlerini belirlemektir. Pozitif monoton azalan diziyi, pozitif monoton azalan diziye dönüştüren geniş negatif olmayan üçgensel matrisler sınıfı için yeterli koşullar oluşturulmuştur. Ayrıca pozitif monoton azalan diziyi, pozitif monoton azalan diziye dönüştüren geniş negatif olmayan üçgensel olmayan ve toplanabilir olmayan matrisler sınıfı için yeterli koşullar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Let ∑▒u_n be an infinite series, x_n=∑_(k=0)^n▒u_n be partial sum sequence with real or complex elements and A be an infinite matrix with the entries a_nk. Then the matrix summability method transform {t_n} of {x_n} is given by t_n=∑_(k=0)^∞▒〖a_nk x_k n = 0,1 2,⋯ 〗 If〖 a〗_nk=0, for k>n, then the method is called a triangular matrix method. If lim┬(n→∞)〖t_(n )=x〗, then the sequence {x_n}, or the series ∑▒u_n is said to be summable〖(a〗_nk), or simply A summable to x. A series ∑▒u_n is said to be absolutely summable by a t- method if ∑▒〖│t_n-t_(n-1)│〗< ∞ The theory of matrix transformations is a wide field in summability theory. It establishes necessary and sufficient conditions on the entries of an infinite matrix to be a map between given sequence spaces. Some well-known summability methods which are considered in this thesis are Cesaro method, Hölder method, Nörlund method, Hausdorff method, H-J method, E-J method. The aim of this study is to determine the matrix transformations of sequences that monotonicities are preserved. Sufficient conditions are established in order to large classes of nonnegative triangular matrices to map positive monotone decreasing sequences into positive monotone decreasing sequences. Also, sufficient conditions are verified for nontriangular and non-summability matrices to map positive monotone decreasing sequences into positive monotone decreasing sequences.