Müziğin ve sanatın inşaat işçilerinin motivasyonlarına etkisi
- Tez No: 478757
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde kapitalizm ve küresel tüketim ihtiyacı çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda, iş sağlığı ve güvenliği temelde işgöreni korumayı hedeflemekle birlikte; üretimin sağlıklı bir biçimde yürüyebilmesi için işveren ve devlet açısından da önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda yasalar ve yönetmeliklerle işletmeler yükümlülükler yükleyen devlet; aynı zamanda denetleyici görevi de görmektedir. Bu çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği kavramı ayrıntılı olarak incelenmiş olup; İSG uygulamalarının kavramsal çerçevesi çizilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise motivasyon- İSG uygulamaları ve fiziksel/psikososyal risk unsurları arasındaki bağ kurulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise inşaat sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıkları çerçevesinde inşaat sektörünün genel durumu incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında ise; inşaat işçilerinin iş sağlığı ve güvenliği motivasyonu uygulamaları bağlamında birer fiziksel/psikososyal çevre unsuru müzik ve sanatı değerlendirme biçimlerini belirlemek amacı ile bir odak grup ve anket çalışması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today,capitalism and global consuming needs cause the worsening of working conditions. In this context, workplace health and safety applications aims to protect the workers firstly. Although, the healty improvement of production process is related with workplace safety and health which is extremely important for employers and government. The government gives responsibility to establishment with laws and regulations in workplace health and safety area. Also, the government has a auditor role for the health and safety applications at workplace. In the first part of this study, the workplace health and safety definition is examined in details and the conceptual frame of this term is tried to be drawn. In the second part of this thesis study, the relation among motivation workplace-physical and physco-social risk elements is tried to be understood. At the third part, work accident and work disease situation in the construction sector is tried to be analysed. In the research part of this study, as a part of workplace safety and health applications' motivation, the construction workers assessment of music and art as physical and physco-social environmental factors are analysed with a focus group and survey studies.