Vakıf üniversitelerinde iç kontrol faaliyetlerine yönelik bilgisayar destekli bir model örneği
The university foundation for operating a computer aided in internal control model example
- Tez No: 478785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın konusu, bilgi yönetim süreçleri çerçevesinde bilgi teknolojilerinin, iç kontrol faaliyetleri ve yönetim bilgi sistemleri üzerindeki etkisidir. Bilgi ve bilgi teknolojilerinin kurum yönetimine sunduğu kolaylıklar ve imkânlar bu çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Çalışmada bir vakıf üniversitesinde bulunabilecek bilgi teknoloji alt yapısı tüm yönleri ile incelenerek, üniversite eğitim başarısının artırılması, iç kontrol bileşenlerinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesi ve üniversitenin rekabet gücüne katkısı araştırılmıştır. Bununla birlikte etkin bir şekilde kullanılacak bilgi teknolojileri alt yapısı ile vakıf üniversitelerinde kontrollerin nasıl yapılacağı örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Verilen örneklerde uygulanabilir ve hayata geçirilebilir konular ele alınmaya özellikle dikkat edilmiştir. Verilen örneklerde ve tablolamalarda üniversite bilgileri olarak bir vakıf üniversitesi verileri rakamları değiştirilerek örnek alınmıştır. Bilgi teknolojilerinin yönetici raporlarına ve iç kontrole katkısı bağlamında da diğer ticari işletmelerin isimleri verilmeden, rakamsal veriler değiştirilerek örneklere konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the influence of information technologies, internal control activities and management information systems within the framework of information management processes. The facilities and facilities offered by the information and information technologies to the managerial layer constitute the main theme of this study. The information technology infrastructure that can be found at a foundation university in the study was examined in all aspects to investigate the increase in university education success, the maintenance of the internal control components in a healthy manner and the contribution of the university to the competitive power. Nevertheless, with the information technology infrastructure that will be used effectively, it has been tried to explain with examples how to make controls at foundation universities. Particular attention has been paid to addressing viable and viable subjects in the given examples. In the given examples and tables, a university, which is a foundation university as a university information, has been taken as a sample by changing the figures. In the context of management reports of information technology and in the context of contribution to internal control, the figures of other commercial enterprises have been changed to illustrative figures.