NATO'nun Batı Balkanlar genişlemesi ve Ukrayna Savaşı'nın bu sürece muhtemel etkisi: Bosna Hersek örneği
NATO's expansion in the Western Balkans and the possible impact of the Ukrainian War on this process: The case of Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 883164
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenlik algısında yaşanan değişim uluslararası örgütlerin varlığının sorgulanmasına neden olmuştur. Yeni uluslararası sistemde NATO, 1991 yılında Roma Zirvesi'nde kabul edilen“Yeni Stratejik Konsept”ile değişim ve genişleme sürecini başlatmıştır. NATO'nun strateji değişikliğine gitmesi Rusya'nın yeniden ve doğrudan bir tehdit olmasına neden olmuştur. Küresel mücadelenin bölgesel yansıması olarak en büyük bedeli ise Ukrayna ödemiştir. Ukrayna'nın Avrupa-Atlantik ittifakına dahil olma çabası Rusya'nın ülkeye müdahalesiyle sonuçlanmıştır. Benzer durumların üyelik bekleyen ülkelerde yaşanması ise güçlü bir olasılıktır. Batılı ittifaklara dahil olarak gelecek güvenliğini sağlama alma arzusuna sahip ülkelerden biri de Bosna-Hersek'tir. Bu bağlamda ülkede yaşanan iç karışıklıklar ve Rusya'nın Sırplar üzerindeki ciddi nüfuzu ülkenin üyelik çalışmalarını sekteye uğratmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı NATO'nun doğuya doğru genişlemesinin etkisiyle yaşanan Ukrayna Savaşı'nın Bosna-Hersek'in NATO üyeliğine etkisini incelemektir. Bosna-Hersek'in üyelik süreci ve buna bağlı olarak ülkedeki üç etnik unsurun üyelik yaklaşımları çerçevesinde Rusya'nın bu süreçteki rolü analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The change in the perception of security in the Post-Cold War period has led to the questioning of the existence of international organizations. In the new international system, NATO initiated a process of change and expansion with the“New Strategic Concept”adopted at the Rome Summit in 1991. NATO's change of strategy has resulted in Russia becoming a new and direct threat. Ukraine paid the biggest price as a regional reflection of the global struggle. Ukraine's effort to be included in the Euro-Atlantic alliance resulted in Russia's intervention in the country. There is a strong possibility that similar situations will occur in countries awaiting membership. Bosnia and Herzegovina is one of the countries that have the desire to ensure future security by joining Western alliances. In this context, the internal turmoil in the country and Russia's serious influence on the Serbs disrupt the country's membership efforts. The aim of this thesis is to examinethe impact of the Ukraine War, which occured due to the eastward expansion of NATO, on Bosnia-Herzegovina's NATO membership. Russia's role in this process is analyzed within the framework of Bosnia-Herzegovina's membership process and the membership approaches of the three ethnic elements in the country.