Evli çiftlerin sosyal fobi ve internet bağımlılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examine to relationship between married couple's social phobia and internet addiction
- Tez No: 478846
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve tüm alanlarda gerekliliğinin artması ile birlikte internet bağımlılığı artmış ve sosyal ilişkilerde bozulmalar görülmeye başlamıştır. Bu durum giderek artmakta ve sosyal hayatta hızla bozulmalara neden olmaktadır. Bu çalışmada evli çiftlerin sosyal fobi ve internet bağımlılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul'da yaşayan evli çiftler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da yaşayan 150 evli çift oluşturmaktadır. Örneklem grubu kolaydan örnekleme yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırma da Kişisel Bilgi Formu, Demografik Form, Liebowitz Sosyal Fobi Belirtileri Ölçeği, Problemli İnternet Kullanım Ölçeği kullanılmıştır. Sonuç şunu gösterdi: Çalışmayan Çiftlerde Problemli İnternet Kullanımının çalışanlara göre yüksek olduğu görülmektedir. Kaygı düzeyi çalışmayan çiftlerde çalışanlara göre yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca çalışmayan çiftlerde kaçınma davranışlar çalışanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet addiction increases along with technology and there is deterioration in social relationships. This situation is growing up along with deterioration of social relationship. The aim of this study is examine the relationship between couple's social phobia and internet addiction. Universe of this study is married couples who live in İstanbul. The sample of this research includes 150 married couples. The group has chosen randomly. Informed concept, Reynold Liebowitz Social Phobia Symptoms Scale, problematic internet usage scale were used in this study. The result showed that problematic internet usage for umployment couples is higher than employment ones in married couples. Anxiety of unemployment couples is higher than employment couples. Avoidance behaviors of unemployment couples is higher than employment couples. Also result showed that social anxiety of enemployment couples is higher than employments couples.