Spastik diparetik ve hemiparetik serebral palsili çocuklarda alt ekstremite duyu bozukluklarının motor performans üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigate lower extremity's sonsory deficits effects on motor performance in children with spastic diparetic and hemiparetik cerebral palsy
  1. Tez No: 330051
  2. Yazar: BUKET BÜYÜKTURAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. İ. ENGİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Spastik diparetik ve hemiparetik serebral palsili çocuklarda alt ekstremite duyu bozukluklarının motor performansla ilişkisini incelemek amacıyla çalışmaya, 35 hemiparetik, 35 diparetik ve 35 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Bu grupların yaş ortalamaları, 11,46±4,36 yıl, 12,14±4,19 yıl ve 12,83±4,02 yıldı. Çalışmada duyu, denge, süreli performans, motor değerlendirmeler ve demografik bilgiler kaydedilmiştir. Duyu değerlendirmeleri taktil, vibrasyon, iki nokta ayrımı, sürtme yönü, hafif dokunma, ağrı, propriosepsiyon içermektedir. Motor değerlendirmelerde Merdiven Çıkıp İnme, Berg Denge Skalası, Süreli Kalk ve Yürü testi, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi ve Kaba Motor Performans Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre hemiparetik ve diparetik çocuklar ağrı, sürtme yönü ve taktil duyuları açısından kontrol grubuna göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Hafif dokunmada gruplar arasında fark tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate lower extremity?s sensory deficits effects on motor performance in children with spastic diparetic and hemiparetic cerebral palsy, was included 35 hemiparetic, 35 diparetic and 35 healthy children. These groups? mean age were 11,46±4,36 years, 12,14±4,19, 12,83±4,02 years. This study was recorded sensory, balance, timed performance, motor assessment, demographic characteristics. Sensory evalution was included tactile, vibration, two-point discrimination, scratch direction, light touch, pain, proprioception. Motor assessments were applied Timed Up and Downstairs, Timed Up and Go, Berg Balance Scale, Gross Motor Function Classification System, Gross Motor Performance Measure. According to result; tactile, pain, scratch direction were found significant differences between groups (p0,05). Light touch weren?t identified different between groups (p>0,05).