Astım etylolojisinde rol oynayan atopi gelişiminde Türk tipi yaşam koşullarının ve hijyenik faktörlerin etkisi
The effect of Turkish type life style and hygienic factors on the development of atopy that plays a role on the etiology of asthma
- Tez No: 478922
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK DEMİRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Astım doğrudan ya da dolaylı uyaranlara karşı gelişen hava yolu aşırı duyarlılığı ile ilişkili hava yolu inflamasyonu ile karakterize bir hastalıktır. Başlıca sorumlusu %80-85 oranında çevresel alerjenlerdir. Genetik olarak atopiye yatkınlık ve özgül olmayan birçok çevresel faktör astım atağını başlatabilmektedir. Hijyen hipotezi ile bağışıklık sistemini uyaran mikrobiyal faktörlerin veya bu faktörlere maruziyetin azalmasının alerjenlere bağlı immün reaksiyonların gelişmesini kolaylaştırarak, alerjik duyarlılık ve atopi gelişimine neden olabileceği öne sürülmüştür. Çalışmamızda kliniğimizde takipli yaşları 4-16 yaş arası değişen, 68 atopik 68 atopik olmayan toplam 136 çocuğun ebeveynlerine 38 sorudan oluşan annenin gebelik döneminde maruz kaldığı sorunlar, gebelik döneminde enfeksiyon geçirme ve ilaç kullanma durumu, sigara içme veya dumanına maruz kalma durumu, doğum eyleminin süresi, yapıldığı yer ve yaptıran kişi, süt çocukluğu döneminin geçirildiği yer, doğum mevsimi, gebelik haftası, doğum eyleminin şekli, çocuğun süt çocukluğu dönemini geçirdiği yer ile yaşanılan evdeki kişi sayısı, evin temizlik koşulları, hayvan besleme, kullanılan tuvaletin türü vb karakterde toplam 38 soru soruldu. Anketler polikliniğe başvuran hastalar arasında, herhangi bir dışlama kriteri olmadan seçildi. Sonuç olarak her iki gruptan elde ettiğimiz sonuçlar değerlendirildiğinde Türk tipi yaşam koşullarının atopi gelişim durumu üzerinde belirgin etkisi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Asthma is a disease characterized by airway inflammation associated with airways hypersensitivity to direct or indirect stimuli. 80-85%of the cases are due to exposure to an allergen. Genetic susceptibility and lots of environmental factors may trigger asthma. It has been suggested that microbibal factors that stimulate the immune system and hygiene hypothesis or decreasing these factors may lead to allergic sensitization and atopic development by facilitating the development of allergen-related immunological reactions. One hundred and thirthy six children (68 atopic and 68 non-atopic) were studied. Their age ranges from 4-16 years old. There were thirthy-eight questions that has been asked to the children's parents. These questions were related with the child's mother's pregnancy, birth and the environment in which a child grows. The questions about the mother's pregnacy were if mother had any health problems, any infections, she has smoked or been exposed to smoke and if she has used drugs or not. The birth questions were about where she gave birth, who helped her while she was giving birth, how long her length of labor and delivery was. Lastly, the environment the nursing baby was raised, number of people in the child's family, the housekeeping, pet adoption or the restrooms in the kids were asked to the mothers. The questionnaires were selected among the patients who applied to the polyclinic without any exclusion criterion. As a result of the study, the results obtained from both atopic and nonatopic groups were evaluated and no significant effect was found on Turkish type of living conditions on atopy development status.