Pinealektomi ve melatonin uygulamasinin siçan beyin dokusunda metallotionin, ZNT3, zip2 ve çinko düzeylerine etkisi
The effect of pinealectomy and melatonin application on metallothionin, ZNT3, ZIP2 and zinc levels in rat brain tissue
  1. Tez No: 478930
  2. Yazar: ARİFE DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Pineal bezden salgılanan melatonin hormonuyla, bir eser element olan çinko arasında önemli ilişkinin varlığına dikkat çekilmektedir. Bu projenin amacı pineal bezleri çıkarılmış (px), pinealektomi sonrası melatonin uygulanmış veya pineal bezlerine dokunulmadan melatonin uygulaması yapılmış sıçanların beyin doku bölümlerinde çinko havuzunun düzenlenmesinde temel bir mekanizma olan metallotionin, ZNT3 ve ZIP2 ile çinko düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Bu çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi erişkin erkek sıçanlar üzerinde aynı merkezde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. Toplam 36 adet sıçan kullanıp araştırmada gruplar şu şekilde oluşturuldu: Grup 1, (n:6) Kontrol: Hiçbir uygulamanın yapılmadığı normal diyetle beslenen grup Grup 2, (n:10) Melatonin : Dört hafta süreyle 5mg/kg/gün deri altı melatonin uygulanan grup. Grup 3, (n:10) Pinealektomi : Pinealektomi yapılan ve normal diyetle beslenen grup. Grup 4, (n:10) Pinealektomili + Melatonin: Pinealektomi yapılan ve 4 hafta boyunca 5mg/kg/gün deri altı melatonin uygulanan grup. Dört hafta süren çalışmaların bitiminde hayvanların tamamından dekapitasyonla gerekli analizlerde kullanılmak üzere beyin korteksi, hipokampus, hipotalamus doku örnekleri immünohistokimyasal çalışmalar için içerisinde %10'luk formol bulunan kaplara alınarak metallotionin, ZNT3 ve ZIP2, yüzdeleri immünohistokimyasal yöntemle, hayvanlardan elde edilen serum örneklerinde çinko düzeyleri atomik absorpsiyon spektrıofotometresiyle tayin edildi Pinealektomi; beyin korteksi, hipokampus ve hipotalamusta metallotionin, ZNT3 ve serum çinko düzeylerinde önemli azalmayla sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Attraction is drawn to the significant relation between melatonin hormone and zinc which is a trace element. The aim of this project is to investigate the relation between metallothionin, ZnT3 and ZIP2 and zinc levels which is the basic mechanism in the regulation of zinc pool in the brain tissue parts of rats whose pineal glands were resected (px) and exposed to melatonin after pinealectomy or without melatonin. This study was performed on adult male Wistar rats obtained from Selcuk Unversity Experimental Medicine Research and Application Centre in the same centre. The study protocol was approved by the ethics committee of the same centre. A total of 36 rats were used and the groups in the study were established as follows: Group 1. (n:9) Control: The group with no intervention and fed with normal diet Group 2. (n=10) Melatonin: The group with subcutaneous melatonin application with a dose of 5 mg/kg for four weeks Group 3. (n=10) Pinealecomy: The group with pinealectomy and fed with normal diet. Group 4. (n=10) Pinealectomy+ Melatonin: The group with pinealectomy and subcutaneouos melatonin application with a dose of 5 mg/kg for four weeks after pinealectomy At the end of the study lasted for four weeks, brain cortex, hippocampus and hypothalamus tissue samples were obtained into sample cups including 10% formalin for immunohistochemical analysis after decapitation of all animals and percentage levels of metallothionin, ZnT3 and ZIP2 were measured with immunohistochemical technique and serum zinc levels with atomic absorption spectrometry.