Elit halter sporcularında karın arka duvar kaslarının morfometrik özelliklerinin manyetik rezonans görüntüleme yöntemiyle araştırılması
The study of morphometric characteristics of posterior abdominal wall muscle of elite weight lifters by using MRİ
- Tez No: 478939
- Danışmanlar: PROF. DR. SADULLAH BAHAR, YRD. DOÇ. DR. NECDET POYRAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma; elit halter sporcularında karın arka duvarı kaslarının morfometrik özelliklerinin belirlenerek, sonuçların sedanter ve literatür verileriyle karşılaştırılmasını hedeflemiştir. Araştırma her grupta 10 bireyin bulunduğu erkek ve bayan (18-24 yaş) sporcu gruplar ile benzer demografik özelliklere sahip sedanterlerden oluşan toplam 40 katılımcı üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcıların öncelikli olarak fiziki muayeneleri yapılarak vücut ölçümleri alındı. Supina pozisyonda MRG masasına yerleştirilen katılımcılarda abdominal koil kullanılarak karın arka duvarı kasları üç ana düzlemde görüntülendi. Görüntüler ilk olarak katılımcıların araştırma kriterlerine uygunluğu ve m. psoas minor mevcudiyeti yönünden değerlendirildi. Morfometrik ölçümlerde aksiyal MR görüntüleri kullanıldı, her bir katılımcıya ait görüntüler proksimalden distale numaralandırılarak JPG formatında kaydedildi. Kişisel bilgisayarda açılan seri görüntülerde kas sınırları belirlendi ve morfometrik hesaplamalar yapılmak üzere İmageJ proğramına atıldı. M. quadratus lumborum (MQL) L3-L4, m. psoas major et minor (MPSM et MPSMI) L4-L5 intervertebral disk seviyesinden ve m. iliacus (MIL) ise S1 vertebra seviyesinden alınan görüntülerde kesit yüzey (CSA) alanları (nokta sayım metodu) ve tüm kesitler (cavalieri yöntemi) kullanılarak da hacim hesaplamaları yapıldı. Elde edilen veriler sağ-sol, dominat el-ayak kullanımı dikkate alınarak grup içi, total veriler ise gruplar arası istaistik analizleri yapılarak sonuçlar mean±SE olarak sunuldu. Araştırmada m. psoas minor; erkek sporcuların %50'sinde çift, %10'unda tek, bayan sporcuların %40'ında çift, %10'unda ise tek taraflı olarak tespit edildi. M. psoas major et minor ve m.
Özet (Çeviri)
The study aims to determine the morphometric characteristics of posterior abdominal wall muscle of elite weight lifters, and to compare study findings to the results of sedantery individual and available literature data. The analysis was performed on a group of 40 individuals divided into groups. In each group, there were 10 men and women athletes (aged 18-24) and sedentary individuals showing similar demographic features. Physical checks and body measurements of all subjects were taken and recorded. The subjects were then scanned by using MRI in supina position and posterior abdominal wall muscles were imaged in 3 different planes by using abdominal coil technique. All images were primarily evaluated as to subject compliance with the study criteria and m. psoas minor presence. In morphometric measurements, axial MRI images were used. All images belonging to each subject were numbered from proximal to distal area and saved in JPEG format. On personal computers, muscle limits were contoured on different images and saved by ImageJ for future morphometric calculation. From the images where m. quadratus lumborum (MQL) L3-L4, m. psoas major et minor (MPSM et MPSMI) L4-L5 intervertebral from disc level and m. iliacus (MIL) from S1 vertebra level were taken, cross sectional area (CSA) (by point counting method) and volume calculations using all sections (by cavalieri principle) were also performed. The study findings were then analyzed for each group according to right/left hand and dominant feet use and total data was reached by statistical analysis of the findings between groups. Final conclusions were described as Mean±SE. In the study, m. psoas minor presence was pair in 50% and single in 10% of male athletes, whereas it was 40% and 10% in female athletes, respectively. The CSA of m. psoas major et minor and m.