Değişik amonyum ve nitrat oranlarının domates bitkisinin gelişme ve mangan yarayışlılığı üzerine etkisi
- Tez No: 47897
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi DE?İŞİK AMONYUM VE NİTRAT ORANLARININ DOMATES BİTKİSİNİN GELİŞME VE MANGAN YARAYIŞLILI?I ÜZERİNE ETKİSİ Aliye LOŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet Aktaş 1996, Sayfa: 44 Jüri : Prof. Dr. Mehmet Aktaş Prof. Dr. Ahmet Özgümüş Doç. Dr. Süleyman Taban Bu çalışmada sera koşullarında besin çözeltisi ile yetiştirilen domates bitkisinin, değişik amonyum ve nitrat azotu oranlarının domatesin gelişme ve mangan yarayışhlığı üzerine etkisi araştırılmıştır. Çözeltilerde farklı oranlarda makro ve mikro besin elementlerinden oluşan KH2PO4, MgS04, Ca(N03)2, KNO3, K2SO4, NH4NO3, Fe-EDDHA, ZnS04, Na2B407, CUSO4, Na2Mo04, besin kaynaklan bir arada kullanılırken; manganın sülfat ve aminoasit formları aynı oranda hazırlanan iki çözeltide farklı bidonlara ilave edilmişlerdir. Bu araştırmada, azot kaynağı olarak 100:0 - 90:10 - 80:20 oranlarında mtratamonyum azotu kullanılmış ve her oran için hazırlanan iki çözeltinin birine manganın mangan sülfat, diğerine aminoasit formu eklenerek besin çözeltisi hazırlanmıştır.IV Nitrat: amonyum azotu formlarının 80:20 oram ile yetiştirilen bitkilerde, domates bitkisi yaprağının azot kapsamı diğer oranlara göre daha yüksek bulunmuş; aynı çözeltide manganın kileyt halinde uygulanması ile bitki yaprağının azot kapsamı daha da artmıştır. Bitki gövdesi ise bu uygulamadan etkilenmemiştir. Değişen nitrat:amonyum azotu oranlan domates bitkisi yaprağının mangan kapsamında değişikliğe neden olmazken, mangan uygulamaları bitkide farklılıklar oluşturmuş ve manganın sülfat halinde uygulanması bitkinin mangan kapsamım arttırmıştır. Bitki gövdesinde ise değişen azot oranlan, bitki gövdesini mangan kapsamım, nitrat azotu oram azaldıkça (80:20) arttırmıştır. Farklı mangan uygulamalan ise gövdenin mangan kapsamında önemli bir etkiye neden olmamıştır. Nitrat:amonyum azotu oranlan domates bitkisinin vejetatif ağırlığı üzerinde değişikliğe neden olmazken, manganın sülfat halinde uygulanması bitki vejetatif ağırlığım artırmıştır. Değişen nitrat: amonyum oranları, ortama mangan sülfat verilmesi halinde bitkinin kuru madde içeriğini etkilemezken, manganın kileyt halinde uygulanması azot oranlan arasında farklılığa neden olmuştur. Ortamda nitrat: amonyum (90:10) oram uygulaması bitkinin kuru madde içeriğinin manganın sülfat formunda en düşük, kileyt formunda ise en yüksek düzeyde olduğunu göstermiştir. Farklı mangan uygulamalan ile değişik azot oranlan, domates meyvesinde yapılan: meyve eni, meyve boyu, meyve eti sertliği, kuru madde gibi ölçümlerde ortalamalar arasında farklılıklar göstermemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Domates, amonyum, nitrat, mangan.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis INFLUENCE OF VARIOUS AMMONIUM AND NITRATE RATES ON THE GROWTH AND MANGANESE UTILIZATION OF TOMATO PLANT Aliye LOŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Sciences. Supervisior : Prof. Dr. Mehmet Aktaş 1996,Page ;44 Jury : Prof. Dr. Mehmet Aktaş Prof. Dr. Ahmet Özgümüş Assoc. Prof. Süleyman Taban This paper studies the effect of various ammonium and nitrate applications on the growth of tomato plant as well as utilization of manganese for the same plant grown on nutrient solution under greenhouse conditions. In this study different rates of macro and micro nutrient solutions which are consist of KH2PO4, MgS04, CaCN03)2, KNO3, K2SO4, NH4NO3, Fe-EDDHA, ZnS04, Na2B407, Q1SO4,. Na2Mo04 are used. Sulphate and amino acid forms of manganese is added to two different cup (two solitions - some rates). In this, 100:0 - 90:10 - 80:20 nitrate ammonium nitrogen rates are used for source of nitrogen for each rate, mangan sulphate is added one of the solitions and amino acid is added the other one so nutrient solution is prepait. Plants that grown by 80:20 nitrate : ammonium nitrogen form, the tomatoes rates; in the some mixture when we use manganese as chelates; the leave of theVI plant's nitrogen got more than the other. The stem of the plant has not effected from this experiment. Changing lates of the nitrate: ammonium nitrogen does not change the tomatoes leaves manganese. The manganese experiment made differences on the plant and when we tired manganese as a sulphate, the manganese of the plant got more than the other. On the stem of the plant changing nitrogen rates, got more when we (80:20) did little nitrate nitrogen. Different manganese experiments is not effect the manganese of the stem. The rates of the nitrate: ammonium don't effect on the tomatoes vegetative amount, when we use it as manganese sulphate, the vegetative amount of the plant get heavier. Different rates of the nitrate: ammonium ; if we give manganese sulphate to the plant, the dry soil doesn't effect. When we use manganese as chelates it caused differences among the nitrogen rates. When we use (90:10) nitrate: ammonium rate made the plant dry on the least sulphate form; on the chelates form of it, it has shown that it was the highest rate. Different manganese experiment and different nitrogen rates doesn't shown differences on the measurement of the tomatoes fruit; like, width, tallness, hordness and dry article. KEYWORDS: Ammonium, nitrate, manganese, tomato.