Masseter kasına uygulanan botulinum toksininin mandibular kemiğe olan etkisinin fraktal analiz ile değerlendirilmesi
- Tez No: 794024
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN SEMRA PAKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çene fonksiyonları esnasında stomatognatik sistemin geniş bir adaptasyon yeteneği vardır. Somatognatik sistemi oluşturan yapılardan herhangi birinde görülen anatomik veya fonksiyonel bir sorun tüm sistemi etkileyebilir. Çiğneme sistemindeki fonksiyonel rahatsızlıklar sonucu oluşan myaljilerin günümüzde en sık sebebi bruksizmdir. Bruksizmin diş, kas ve kemik yapılara çeşitli zararlı etkileri vardır. Bu zararlı etkileri tedavi etmek için günümüzdeki en güncel tedavi botulinum toksini tip A(BTX-A) uygulamasıdır. Bruksizm ve BTX-A'nın kemik yapılarda sebep olduğu değişiklikleri saptayabilmek için panoramik radyografi üzerinden fraktal analiz metodu kullanılabilir. Trabeküler yapı incelendiğinde hem kemik hem de kemik iliğinin fraktal özellik gösterdiği belirlenmiştir. Bu çalışmanın amacı bruksizmin ve masseter kaslarına uygulanan BTX-A'nın mandibular kemiğin angulus, ramus ve kondil boynunda sebep olduğu değişiklikleri panoramik radyografilerde kemik ve kemik iliği fraktal boyut analizi ile saptamaktır. Çalışmaya dahil edilen hastaların ekstra-oral ve intra-oral muayenesi tamamlanmıştır. Gruplar Fonseca Anamnestic İndeksi ve Beck Depresyon Testi yapılan hastalardan oluşmuştur. Dahil edilme kriterlerine göre herbiri 22 hastadan oluşan bruksizmi olmayan, bruksizmi olup herhangi bir tedavi görmeyen, bruksizmi olup masseter kasına BTX-A enjeksiyonu uygulanan hastalar olarak 3 gruba ayrılmışlardır. Bu gruplardaki hastaların muayeneleri sırasında elde edilmiş panoramik görüntüleri ile 6 ay sonra çeşitli nedenlerle alınmış panoramik radyografilerine ulaşılmıştır. İmage j programı kullanılarak sağ ve sol mandibular kemiğin angulus , ramus ve kondil boynunda kemik ve kemik iliği fraktal boyut analizi yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS programının 26. versiyonu ile yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Tüm gruplar ve radyografiler incelendiğinde bruksist grubun 2. Radyografisinde angulusta ölçülen kemik fraktal boyutu(1,096), BTX-A enjekte edilen grubun 2. radyografisinde angulusta ölçülen kemik fraktal boyut ölçümüne (1,039) göre anlamlı olarak daha yüksektir. (p0,05). 1. Ve 2. Radyografilerdeki kemik fraktal boyut değerleri incelendiğinde ise angulus ve ramusun 2. Radyografide ölçülen kemik FB değerleri 1. radyografiye göre anlamlı 93 olarak daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The stomatognathic system has great adaptability in jaw functions. An anatomical or functional problem in one of the structures that make up the somatognathic system can affect the entire system. Bruxism is the most common cause of myalgias caused by dysfunction in the masticatory system. Bruxism has various detrimental effects on teeth, muscle, and bone structures. The most common treatment to treat these harmful effects is the use of botulinum toxin type A (BTX-A). Using the method of fractal analysis in panoramic radiography, changes in bone structures caused by bruxism and BTX-A can be detected. When the trabecular structure is examined, both bone and bone marrow were found to have fractal features. The aim of this study is to determine the changes caused by bruxism and BTX-A in the masseter muscles in the angulus, ramus, and condylar neck of the mandible by analyzing the fractal dimensions of bone and bone marrow on panoramic radiographs. Patients who participated in the study were examined extra-orally and intra-orally. The groups consisted of patients who underwent the Fonseca Anamnestic Index and the Beck Depression Test. According to the inclusion criteria, 22 patients were divided into 3 groups: Patients without bruxism, patients with bruxism who received no treatment, and patients with bruxism who received BTX-A injection into the masseter muscle. Panoramic radiographs taken during examinations of patients in these groups and panoramic radiographs taken for various reasons at 6 months were obtained. The analysis of fractal dimensions of bone and bone marrow was performed in the angulus, ramus, and condylar necks of the right and left mandibular bones using the Image j program. The data were analyzed using the 26th version of the SPSS program, with a 95% confidence level. When all groups and radiographs were examined, the measured bone fractal size (1.096) in the angulus in the 2nd radiograph of the bruxist group was significantly higher than the measured bone fractal size (1.039) in the angulus in the 2nd radiograph of the injected with BTX-A group (p < 0.05). There was no statistically significant difference between all groups in terms of bone marrow fractal dimension measurements (p > 0.05). When the values of the fractal dimension of the bone in the 1st and 2nd radiographs are examined, the values of the bone fractal dimension of the angulus and ramus 95 measured in the 2nd radiograph are significantly higher than in the 1st radiography (p < 0.05). In this study, bruxism-induced masseter hyperactivity caused an increase in fractal size, especially in the angulus mandibulae, that is, an increase in the density of trabecular bone. In patients injected with BTX-A, restriction of masseter activity resulted in a decrease in fractal dimension, especially in the mandibular angle region, that is, a decrease in the density of trabecular bone. This results show that the injection of BTX-A leads to changes in bone structure and may help to maintain bone balance in bruxism patients. However, repeated injections of BTX-A in males and females over 50 years of age who have systemic bone disease, are taking medications that interfere with bone remodeling, and have a high likelihood of osteoporotic disease should be carefully considered in light of this information. Considering the growing number of bruxism patients and the increasing use of BTX- A, further studies on this topic are needed. This study may serve as a guide for other studies using the noninvasive method of fractal analysis to evaluate the effects of BTX-A-induced masseter palsy on mandibular bone.