ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü hastalarında trombüs yükünün ilk akım sağlanması öncesi veya sonrasında hesaplanmasının klinik sonuçlarla ilişkisi
The relationship between clinical outcomes and calculation of thrombus burden before or after initial flow in patients with ST segment elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 479070
  2. Yazar: OĞUZHAN BİRDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TOPCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: ST segment yükselmeli miyokard infarktüsü (STEMİ) tedavisinde standart tedavi primer perkütan koroner girişimdir (PPKG). PPKG ile miyokardiyal ve epikardiyal perfüzyon genellikle sağlanmakla birlikte infarktla ilişkili arterin (İİA) trombüs yükü, işlem başarısını ve klinik sonuçları olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda STEMİ hastalarında, trombüs yükünün ilk akım sağlanması öncesi veya sonrasında hesaplanmasının klinik sonuçlarla ilişkisini araştırdık. Metot: Çalışmamıza retrospektif olarak Mayıs 2012 - Kasım 2015 yılları arasında STEMİ tanısıyla başvuran 1376 hasta dahil edildi. Sadece balon anjioplasti yapılan ve acil koroner arter by-pass greft (KABG) cerrahisine gidecek olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların başlangıçtaki klinik ve demografik özellikleri hastane kayıtlarından elde edildi. Hastaların bazal ve final (tel ile lezyon geçildikten ya da küçük balon şişirildikten sonra) trombüs yükleri TIMI trombüs sınıflandırması kullanılarak hesaplandı. Çalışmamızın sonlanım noktaları PPKG sonrası no-reflow (akımsızlık) gelişimi ve 1 yıllık takipte tüm nedenlere bağlı ölüm olarak tanımlandı ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Introduction: Primary percutaneous coronary intervention (PPCI), is the standard treatment in patients with STEMI. Although myocardial and epicardial perfusion is usually achieved with PPCI, infarct-related arterial (IRA) thrombus burden negatively affects procedural success and clinical outcomes. In our study, we investigated the relationship between thrombus burden in patients with STEMI before and after initial flow, and clinical outcomes. Method: We retrospectively enrolled 1376 patients with STEMI between May 2012 - November 2015. Patients who underwent only balloon angioplasty and would go to emergency coronary artery bypass graft (CABG) surgery were not included in the study. Initial clinical and demographic characteristics of the patients were obtained from hospital records. Thrombus burden were calculated using the TIMI thrombus score, baseline and final (after wire inflation or small balloon dilatation). The endpoints of our study were defined as no-reflow development after PPCI and death due to all causes at 1-year follow-up. Statistical significance was defined as