Özofagus kanserlerinde minimal invaziv özofajektominin etkinliği
The efficiency of minimally invasive esophagectomy in esophageal cancer
- Tez No: 479078
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada özofagus kanserlerinde minimal invaziv özofajektominin etkinliği araştırılmıştır. Kliniğimizde Eylül 2013 ve Ocak 2017 yılları arasında özofagus kanseri nedeniyle yatırılıp minimal invaziv özofajektomi planlanan ardışık toplam 75 hasta prospektif olarak değerlendirildi. İntraoperatif olarak inoperabl kabul edilerek rezeksiyon yapılamayan yedi hasta çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların tamamına minimal invaziv özofajektomi uygulandı. Hastaların 24'ü erkek (%35.3) ve 44'ü (%64.7) kadındı. Ortalama yaş 55.2±10.2 (32-75 yaş) idi. En sık semptom disfaji (%95.5) ve kilo kaybı (%38.23) idi. Hastalardan 54'ünde (%79.41) yassı hücreli karsinom, beşinde (%7.35) adenokarsinom ve dokuz hastada özofagus kanserinin diğer formları bulunmaktaydı. Altmışüç hastaya (%92.6) minimal invaziv özofajektomi intratorasik anastomoz, beş hastaya (%7.4) ise minimal invaziv özofajektomi boyun anastomozu uygulanmıştır. Altmışsekiz hastanın 23'ünde (%33.8) neoadjuvan kemoradyoterapi uygulanmıştı. Ortalama operasyon süresi 262.7±32.9 dakika idi (195-330 dakika). Ortalama intraoperatif kanama miktarı 115.07±190.68 ml idi (10-800 ml). Hastaların 36'sında (%52.9) peroperatif, erken postoperatif ve geç postoperatif dönemde komplikasyon gelişti. Postoperatif komplikasyonlarda anastomoz kaçak oranı %13.2 (yedi hasta) ve pulmoner komplikasyon oranı %22.05 (15 hasta) idi. Diyabetes mellitus ve hipertansiyonu olan iki hastamızda mortalite görülürken, 30 günlük mortalite %1.47, hastane mortalitesi %2.9 olarak tespit edildi. Ortalama hastanede yatış süresi 11.3±8.4 gün (8-44) idi. Ortalama sağkalım süresi 31.50±1.99 ay idi. Çalışmamızda bir yıllık genel sağkalım olasılığı %89.77, iki yıllık genel sağkalım olasılığı %64.2 idi. Minimal invaziv özofajektomi, düşük mortalite, kabul edilebilir morbidite, kısa operasyon süresi ve kısa hastanede yatış süresi ile güvenli ve tercih edilebilir yöntem olup, özofagus kanserlerinin tedavisinde rutin bir yaklaşım haline gelmiştir. Yakın bir zamanda yapılacak çok merkezli çalışmalar, minimal invaziv özofajektominin yararlarını tanımlamada daha da yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of minimally invasive esophagectomy in esophageal cancer was examined. A total of 75 consecutive patients who were hospitalized due to esophageal cancer and planned minimally invasive esophagectomy were evaluated prospectively between September 2013 and January 2017 in our clinic. Seven patients who were considered as unrezectable, intraoperatively, were excluded from the study. Minimally invasive esophagectomy was performed in all of the patients included in the study. Twenty four (35.3%) patients were male and 44 (64.7%) patients were female. The mean age was 55.2±10.2 (32-75 years). The most symptoms were dysphagy (95.5%) and weight loss (38.23%). Fifty four patients (79.41%) had squamous cell cancer, five (7.35%) had adenocarcinoma and nine had another form of esophageal cancer. Minimally invasive esophagectomy intrathoracic anastomosis was performed in 63 patients (92.6%), and minimally invasive esophagectomy neck anastomosis was performed in five patients (7.4%). Neoadjuvant chemoradiotherapy was performed in 23 (33.8%) of the 68 patients. The mean duration of operation was 262.7 ± 32.9 minutes (195-330 minutes). The mean intraoperative blood loss was 115.07 ± 190.68 ml (10-800 ml). In 36 (52.9%) of the patients, complications occurred in peroperative, early postoperative and late postoperative periods. In postoperative complications, anastomotic leak rate was 13.2%(seven patients) and pulmonary complication rate was 22.05%(15 patients). While mortality was seen in two patients that had diabetes mellitus and hypertension, the 30-day mortality was 1.47%and the hospital mortality was 2.9%. The mean hospital stay was 11.3 ± 8.4 days (range 8-44). The mean survival time was 31.50 ± 1.99 months. In our study, the probability of one year overall survival was 89.77% and the probability of two years overall survival was 64.2%. Minimally invasive esophagectomy is a safe and preferred method with low mortality, acceptable morbidity, short operative time and short hospital stay and has become a routine approach in the treatment of esophageal cancers. Multicenter studies to be performed in the near future will further assist in defining the benefits of minimally invasive esophagectomy.