İVF (in vitro fertilizasyon) tedavisi alan hastalarda işitme eşik seviyelerinin değerlendirilmesi
Assessment of hearing threshold levels in patients receiving İVF (in vitro fertilisation) treatment
  1. Tez No: 479077
  2. Yazar: BERRİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YÖRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İn Vitro Fertilizasyon tedavisine karar verilen 60 hastada, tedavinin başında, ortasında ve sonunda, tedavinin etkisi ile değişen kan östrojen ve progesteron hormon düzeyleri ile hastalarda işitme eşik seviyelerinde değişim olup olmadığının değerlendirmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, in vitro fertilizasyon tedavisine karar verilen ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Anabilim Dalı, Odyoloji ünitesinde işitme eşik seviyeleri ölçülen 60 hasta alınmıştır. Hastaların otoskopik muayeneleri Kulak, Burun ve Boğaz Polikliniğinde her hasta için test öncesi sağ kulak ve sol kulak olarak ayrı ayrı yapılmıştır. Otoskopik muayeneleri normal olan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara yapılan işitme değerlendirmeleri ile eş zamanlı olarak östrojen ve progesteron düzeyleri bakılmıştır. Hastalar, in vitro fertilizasyon tedavisinin başında,ortasında ve sonunda olmak üzere saf ses odyometrisi, timpanogram ve otoakustik emisyon ölçümleri (TEOAE) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the changes in hearing threshold levels of 60 patients having in vitro fertilisation treatment with the changes in their blood estrogen and progesterone hormone levels; at the beginning, middle, and end of treatment. Materials and Methods: Sixty patients who were decided to undergo in vitro fertilisation treatment were included in this study and their hearing threshold levels were measured at the Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology. Otoscopic examinations of the patients were made separately for the right ear and left ear before testing for each patient in the Otorhinolaryngology Polyclinic. Patients with normal otoscopic examinations were included in the study. Estrogen and progesterone levels were assessed concurrently with the hearing assessments performed on the patient. Patients were evaluated by pure tone audiometry, tympanogram and otoacoustic emission measurements (TEOAE) at the beginning, middle, and end of in vitro fertilisation treatment.