Artroskopik omuz cerrahisinde interskalen blok yapılan hastalara preemptif intravenöz deksketoprofen eklenmesinin postoperatif ağrı ve opioid tüketimi üzerine etkisi
Effects of preemptive intravenous dexketoprofen adding, on postoperative pain and opioid consumption in patients with interscalene block in arthroscopic shoulder surgery
- Tez No: 479079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER İNCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş ve Amaç: Omuz cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif ağrı önemli bir sorundur. Çalışmamızda artroskopik omuz cerrahisinde genel anesteziye ilave olarak interskalen blok uygulanan hastalara verilen preemptif iv deksketoprofen'in postoperatif analjezik etkinliğine, aneljezi süresine ve postoperatif kullanılan opioid miktarına etkileri araştırılmıştır. Materyal-Metod: Fakülte etik kurul onayı alındıktan sonra ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II grubu, planlı artroskopik omuz cerrahisi geçirecek olan, 18-65 yaş arası ve çalışmaya katılmayı kabul eden 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize olarak eşit iki gruba ayrıldı. Grup 1 (kontrol grubu n=30), Grup 2 (deksketoprofen grubu n=30) olmak üzere belirlendi. Grup 1'e cerrahi insizyondan 15 dakika önce bitecek şekilde 100 ml %0.9 NaCl i.v (intravenöz) infüzyonla verildi. Grup 2'ye ise cerrahi insizyondan 15 dakika önce bitecek şekilde 50mg Deksketoprofen 100ml %0,9 NaCl içerisinde i.v infizyonla verildi. Tüm olgulara USG eşliğinde yapılan single-shot ISB (interskalen blok) sonrasında standart genel anestezi yöntemi uygulandı. ISB için 20 ml (lidokain %2 10ml ve bupivakain %0.5 10ml karışık olarak) uygulandı. Postoperatif analjezi i.v PCA (HKA: hasta kontrollü analjezi) ile sağlandı. Olguların postoperatif takip ve değerlendirmeleri ve çalışma grubu hakkında bilgisi olmayan bir anestezist tarafından yapıldı. Cerrahi sonrası ağrı değerlendirilmesi 15. Dk, 30. Dk, 45. Dk, 1., 2., 4., 8., 12., 24. ve 48. saatlerde yapıldı. Omuz ekleminin postoperatif duyusal blok süresi, cerrahi alana postoperatif sargı ve omuz bandajı uygulanacağı için insizyon yerinde ağrı başlangıç zamanına kadar geçen süre olarak belirlendi. Omuz ekleminin postoperatif motor blok süresi ise hastaların omuzlarını ilk hareket ettirebildikleri ya da önkol fleksiyonu yapabildikleri zamana kadar geçen süre olarak belirlendi. Bulgular: Çalışmadaki grupların demografik, hemodinamik verileri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi. Gruplar arasında omuz ekleminin motor blok süreleri ve duysal blok süreleri karşılaştırıldığında omuz ekleminin motor blok sürelerinde istatistiksel fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background: Postoperatif pain is an important problem for patiens who uderwent shoulder surgery. In our study we investigate analgesic effiency, analgesy time, postoperative analgesic usage and patient satisfaction on preemptive i.v deksketoprofen usage for interscalene block (ISB) in addition to general anasthesia in arthoscopic shoulder surgery. Methods and material: After accuring Faculity Ethic Committee Permission 60 patients included to study who are 18-65 years old, accepted to join study and ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II group scheduled artroscopic shoulder surgery. The patients were randomly divided into two groups. Groups are assigned as Group 1 is control and Group 2 is deksketoprofen group. 15 minutes prior to incision 100 ml %0.9 NaCl i.v infusion given to group 1. Also15 minutes prior to incision 50mg deksketoprofen in 100 ml %0.9 NaCl i.v infusion given to group 2. In all cases after single-shot ISB general anesthesia was given. For ISB 20 ml (lidocaine %2 10ml and bupivacaine %0.5 10ml mixture) given. Intravenous PCA was used to generate postoperative analgesia. Postoperative follow up of cases done by a researcher who has no knowledge of study. Postoperatif pain assessed on 15 min., 30 min., 45 min., 1h, 2h, 4h, 8h, 12h, 24h and 48 h. Postoperative sensory block duration of the shoulder joint was determined as the time to the start of pain at the site of the incision because postoperative bandage and shoulder bandage were to be applied to the surgical field. The postoperative motor block duration of the shoulder joint was determined as the time until the patients were able to move their shoulders first or to perform forearm flexion. Results: Comparison of groups by demographic and hemodynamic datas shown no significant difference statistically. Comparing groups by motor block time and sensory block time, there is no statical difference for motor block time.